Κυπελλούχος Χαλκιδικής ο Διγενής!

22:47 5/5/2012 - Πηγή: OnSports

Ο Διγενής Λακκώματος κατέκτησε το Κύπελλο της ΕΠΣ Χαλκιδικής, για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε 3-1 στον τελικό το Σάββατο (5/5) του Απόλλωνα Αρναίας.

Η ομάδα του Λακκώματος στην πρώτη συμμετοχή του σε τελικό, ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του τροπαίου. Ο Απόλλων Αρναίας δεν κατάφερε να υπερασπιστεί στον τίτλο της, καθώς πέρυσι είχε το κατακτήσει, για δεύτερη φορά στην ιστορία του. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, κυρίως στο δεύτερο

ημίχρονο, ευχαριστώντας τους 800 και πλέον φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο της Γαλάτιστας.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, ενώ στο 35’ ο Απόλλων Αρναίας πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ύστερα από ατομική προσπάθεια και εύστοχο πλασέ του Δημητρακόπουλου. Στο 45’ ο Διγενής έφτασε στην ισοφάριση, μετά από διπλή προσπάθεια του Δούμα, μετά από σέντρα του Τσιώνα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Λακκώματος ανέβασε στροφές και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Στο 65’ ο Γεωργιάδης με σέντρα σουτ βρήκε δίχτυα, κάνοντας το 2-1 για τον Διγενή. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δούμας με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, μέσα σε αποθέωση.

Διαιτητής του τελικού ήταν ο Τσακαλίδης με βοηθούς τους Γρεβένης, Λάζογλου.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: Μπούρκας, Τσιόνας, Γεωργιάδης, Κατσόγλου, Μπουλούμπασης, Γερομανώλης, Στασινόπουλος (88’ Κανακάρης), Τσερκέζης, Κατσογιάννης (89’ Σαρμανίδης), Δούμας, Χρυσοχοΐδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΝΑΙΑΣ: Αθανασιάδης, Δημητρέας, Καρμοίρης, Στόικος, Τζιώτζιος, Μαυρίδης, Παλασίδης (77’ Τσιαντάρης), Τσιτογιάννης, Γκιάτος (60’ Βερνής), Δημητρακόπουλος, Γιατσάτσος