Ο Δημήτρης Χονδροκούκης και η Νικόλ Κυριακοπούλου αναδείχθηκαν καλύτεροι αθλητές της χρονιάς στο στίβο.

Ο Δημήτρης Χονδροκούκης και η Νικόλ Κυριακοπούλου αναδείχθηκαν κορυφαίοι της χρονιάς μέσω της ετήσιας δημοσκόπηση της ιστοσελίδας του ΣΕΓΑΣ.
Για

την ανάδειξη των καλύτερων του 2011 ελήφθη υπόψη το 1/3 των ψήφων από το κοινό, το 1/3 από τους εκπροσώπους του Τύπου και το 1/3 από την Επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού.

Την πρώτη θέση στους άνδρες κατέκτησε ο άλτης ύψους του Ολυμπιακού, Δημήτρης Χονδροκούκης, ο οποίος ήταν 5ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νταεγού (27/8-4/9) με 2.32μ και 5ος στο 31ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι (5/3) με 2.29μ. Επίσης, πήρε την 1η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων (Σουπερ Λιγκ) της Σμύρνης (18-19/6) με 2.32μ, καθώς και στο Ντάιαμοντ Λινγκ της Ζυρίχης (8/9) με 2.32μ και έγινε ο 1ος Έλληνας που κερδίζει αγώνισμα της σειράς Ντάιαμοντ Λιγκ.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η πρωταθλήτριά του επί κοντώ, Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων), που ήταν 8η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νταεγού (27/8-4/9) με 4.65μ και 9η στο 31ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Παρίσι (5/3) με 4.35μ στον τελικό, ενώ στον προκριματικό είχε πετύχει 4.55μ, επίδοση που αποτελεί ισοφάριση του δικού της Πανελληνίου ρεκόρ γυναικών στον κλειστό. Η Κυριακοπούλου ήταν επίσης 1η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων (Σούπερ Λιγκ) της Σμύρνης (18-19/6) με 4.30μ.

Τη δεύτερη θέση στους άνδρες πήρε ο πρωταθλητής του επί κοντώ, Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου) και την τρίτη ο Λυκούργος Τσάκωνας (ΕΑ Ρεθυμνιακού).
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία νέων γυναικών στο τριπλούν, Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ), αναδείχθηκε δεύτερη καλύτερη αθλήτρια για το 2011 και τρίτη η Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης).