Κερδισμένος ο Πιερικός στο 2-2 με τον ΠΑΣ

22:35 9/8/2011 - Πηγή: OnSports
Κουρασμένοι οι Γιαννιώτες, έδειξαν αδυναμία στις στημένες φάσεις.Παρουσία περίπου 600 οπαδών ο Πιερικός διεύρυνε το βράδυ της Τρίτης (09/08) το αήττητο στα φιλικά παιχνίδια και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης. Οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν πιο ξεκούραστοι από τον αντίπαλό τους, ενώ η ομάδα της Ηπείρου παρουσιάστηκε προβληματική στις στημένες φάσεις.Μόλις στο 5’ και μετά από τραγικό λάθος του Χουτ ο Κουτσοσπύρος πλάσαρε ωραία τον Κηπουρό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με τον ΠΑΣ να «απαντά» στο 20’, όταν
ο Μπεσέρα με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Συμεωνίδη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32’ με κεφαλιά του Δήμου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέντα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο σημείωσε το πρώτο του φετινό γκολ όταν στο 63’ νίκησε τον Συμεωνίδη και αφού προηγουμένως είχε κάνει εκπληκτική ενέργεια. Δέκα λεπτά μετά, όμως ο άλλος κεντρικός αμυντικός του Πιερικού, ο Πέτρου σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσικαδέρη. Τελικά το 2-2 διαμόρφωσε ο Τόσκας με αυτογκόλ στο 83’. Είχε προηγηθεί ατομική προσπάθεια του Γεωργίου και γύρισμά του.Πιερικός: Συμεωνίδης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου (78’ Καλαγκάνης), Πέτρου (75’ Κραγιόπουλος), Δήμου, Κοντέων (46’ Γκουγκουλιάς), Σεχολάρι (46’ Παπαδόπουλος), Περουτζίνι, Κουτσοσπύρος (62’ Χουρίδης), Ιντζόγλου (63’ Τόσκας), Πέντα (71’ Τσικαδέρης),  ΠΑΣ Γιάννινα: Κηπουρός (72’ Ταμπάσης), Πάντος, Τζημόπουλος (72’ Οικονόμου), Χουτ (46’ Κώτσιος), Πατσατζόγλου, Ανδράλας (63’ Κεϊτά), Βάντερσον (46’ Μιχαήλ), Τζάνης, Ντε Βινέντι (46’ Γεωργίου), Μπεσέρα (87’ Μαργαρίτης), Κουέβας (46’ Μπακαγιόκο).