«Καθάρισαν» στα πέναλτι οι Κανάκς

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0, οι Βανκούβερ Κανάκς ισοφάρισαν και επιβλήθηκαν εκτός έδρας των Μόντρεαλ Κανάντιενς έπειτα από την διαδικασία των πέναλτι.

Οι «Habs» προηγήθηκαν με 2-0 στην πρώτη περίοδο, αφού οι Frederic St. Denis και Raphael Diaz βρήκαν δίχτυα. Στο δεύτερο εικοσάλεπτο ο Erik Cole διαμόρφωσε το 3-0, αλλά από το 3-1 του Mason Raymond και έπειτα, οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος άρχισαν και τελικά πέτυχαν την ανατροπή.

Ο Cody Hodgson ήταν αυτός που μείωσε σε 3-2 στο 4:24 της τρίτης περιόδου, ενώ ο Sami Salo ισοφάρισε σε power

play 4:40 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας. Έπειτα από τα πέντε λεπτά της παράτασης, ο Hodgson έκανε την διαφορά υπέρ των Κανάκς στα πέναλτι.

Έτσι, ο σύλλογος του Βανκούβερ συμπλήρωσε 35 βαθμούς και βρέθηκε στην έκτη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, η ομάδα του Μόντρεαλ έμεινε στην 11η θέση της Ανατολής με 29 βαθμούς.