Η Ρήγα πρωταθλήτρια Ελλάδας

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών στο πλαίσιο του 29ου Μαραθωνίου πρώτευσε η Σοφία Ρήγα του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με 2:45:43 (πέμπτη στην γενική κατάταξη).

Μετά τον τερματισμό της είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα στο Καλλιμάρμαρο. Αν και έχω διεθνή εμπειρία, μια νίκη μέσα σε αυτό το στάδιο είναι πάντα διαφορετική. Ελπίζω του χρόνου να έχουμε περισσότερες ελληνικές συμμετοχές. Το κοινό ήταν εκπληκτικό».

Την δεύτερη θέση

κατέκτησε η Ντενίζ Δημάκη από τον ΓΑΣ Ιλισός με χρόνο 2:54:21. Ακολούθησαν οι Δήμητρα Ιορδανίδου (ΓΑΣ Κουφαλίων) με 2:55:55, Θεώνη Λούβη (ΑΟ Πέλωψ) με 2:56:53, Χάιντι Διακουμοπουλου (ΓΑΣ Ελ. Βενιζέλος) με 2:59:03, Μυρσίνη Κολύφα (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 3:04:37, Βασιλική Καραγεωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 3:06:37 και στην όγδοη θέση η Χαρά Σκουλαρίκη (ΓΑΣ Ιλισος) με 3:08:28.

Η Γιάντο Ελφένσε Μελάκου από την Αιθιοπία ήταν η πρώτη με χρόνο 2:35:25 στο Μαραθώνιο με δεύτερη την Καμίλα Κανίποβα από τη Ρωσία με χρόνο 2:35:31 και τρίτη την Αμίρα Μπεναμόρ από την Τυνησία με 2:42:15.
Η Μελάκου είπε: «Παρότι δεν είμαι συνηθισμένη σε ανάλογες καιρικές συνθήκες, έκανα καλύτερη κούρσα από αυτή που περίμενα».