Γαλλική… επιμονή

Η Νιγηρία ισοφάρισε στο 90’, αλλά τελικά η Γαλλία την κέρδισε με 3-2 στην παράταση στο πλαίσιο των προημιτελικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος κάτω των 20.Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ εισήλθε σαν αλλαγή στο 37ο λεπτό, αλλά η… μοίρα τον ανέδειξε πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Άλλωστε, αυτός πέτυχε δύο γκολ δίνοντας σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στους Γάλλους. Αρχικά, στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ, αλλά ο Εντάφε Εγκντέμπι ισοφάρισε στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας.Ακολούθησε
υποχρεωτικά η παράταση, στην οποία η Γαλλία σημείωσε δύο γρήγορα γκολ. Πρώτα, ο Γκουέιντα Φοφανά διαμόρφωσε το 2-1 στο 97ο λεπτό και στο 99ο ο Λακαζέτ «έγραψε» το 2-1. Οι Νιγηριανοί «απάντησαν» πάλι με τον Εγκντέμι στο 112ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στα πέναλτι με κάποιο νέο γκολ.Με αυτόν τον τρόπο, έστω και με αρκετή δόση περιπέτειας, η Γαλλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του παγκοσμίου τουρνουά. Τα ξημερώματα της Πέμπτης (18/08) θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία και η νικήτρια αυτού του ματς θα περάσει στον τελικό.Γαλλία: Λιγκαλί, Νεγκό, Φορ, Κουλιμπαλί, Κολοντιέζακ, Κοκελίν, Φοφανά, Κλέμεντ (102’ Λεζέν), Σουνού (37’ Λακαζέτ), Γκρίεζμαν, Μπακαμπού (77’ Κακουτά).Νιγηρία: Πολ, Ομερούο, Σούσουαν, Εμανουέλ, Γκανιού, Αζέεζ, Ατζαγκούν, Εγκμπέντι, Φίλεμον, Μουσάμπ, Καγόντε (57’ Ούτσε).