Φιλική νίκη στο φινάλε για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα  κατάφερε να πάρει την φιλική νίκη ο Απόλλων Σμύρνης, επικρατώντας του Φωκικού στην Άμφισσα με σκορ 1-0.Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, πραγματοποιήθηκε κυρίως ένα παιχνίδι κέντρου και από τις δύο ομάδες,.Ωστόσο, στην συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον Φωκικό να «πατάει» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες.Συγκεκριμένα, στο 26’ ψηλοκρεμαστό σουτ του Σερπάνο μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα, έδιωξε με γροθιές ο Μένιος, κρατώντας το 0-0.Εν
συνεχεία, με το πέρασμα του χρόνου  η ομάδα του Στάθη Σταθόπουλου βελτίωσε την εικόνα της, με μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έκανε δύσκολο το έργο του Μαρούλη.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, φτάνοντας μάλιστα και πολύ κοντά στο γκολ.Στο 53’ δυνατό του Μπουλούλη, τράνταξε  το δεξί κάθετο δοκάρι του Μένιου.Από την «αντίπερα», οι φιλοξενούμενοι  άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί, φτάνοντας μάλιστα στο 78’ πολύ κοντά στο γκολ.Ο Καραδέμητρος βρέθηκε μέσα στην περιοχή  του Φωκικού και από τα αριστερά επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τον Κρουσταλλέλη να μην προλαβαίνει από θέση τετ α τετ να βρει την μπάλα.Η ομάδα του Στάθη Σταθόπουλοου δεν τα «παράτησε»  και –έστω- στο φινάλε  κατάφερε να πάρει την νίκη.Έτσι, στο 90’ο Καραδέμητρος, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, με δυνατό έξω από την περιοχή του Φωκικού, έκανε το 1-0, όπου και έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.Φωκικός (Μιχάλης Κασάπης): Μαρούλης, Χαλούλος, Σκόρδας, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Δήμας, Μπουλούλης, Ταμπάκης, Βαβάτσικος, Σερπάνος, Ντα Σίλβα. Έπαιξαν και οι Καλέργης, Ζαχαρόπουλος, Κουρελής, Φαρμάκης, Παπαγεωργίου.Απόλλων (Στάθης Σταθόπουλος): Μένιος, Δημογιάννης, Κρουσταλέλης, Κισκαμπάνης, Κύργιας, Μπιμπίρης, Κατσαρός, Σαββίδης, Ζαχαρόπουλος, Καραδέμητρος, Διαμάντης. Έπαιξαν και οι Τσιλιγκίρης, Κοροβέσης, Γρομητσάρης, Λαζανάς, Κύργιας, Μαρίνου.