Έσπασε το… ρόδι ο Ερμής

Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ερμής Λαγκαδά, νικώντας με 79-69 τον Αμύντα.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν δυνατά, δίνοντας τη δυνατότητα στους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να προηγηθούν με 20-18 στο 10'. Στη συνέχεια, όμως, ανέβασαν την απόδοσή τους και βελτιώνοντας την άμυνά τους προηγήθηκαν με 41-33 στο ημίχρονο και 59-53 στην τρίτη περίοδο, για να φθάσουν με άνεση και σκορ 79-69 στο πρώτο «δίποντό» τους στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Σάββας Ηλιάδης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, πετυχαίνοντας

23 πόντους, ενώ είχε ακόμα 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Παγώνης, Τζαφλέρης.Δεκάλεπτα: 18-20, 41-33, 59-53, 79-69.Ερμής Λαγκαδά (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 8 (2), Ονάσογλου 12 (3), Ηλιάδης 23 (1), Αναγνωστόπουλος 13 (1), Νησιώτης 10, Γκαμούρας 9, Παρίτσης, Λευκαδίτης 4.Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 3, Λόλας 14 (1), Σαμοθράκης 6 (2), Βαρδιάνος 8 (2), Παγώνης 7, Βαρδαβάς 2, Σουρλής 14 (4), Χείλαρης 2, Τσουγκαράκης 13.