Επτά σερί «άσοι» για την Μπενφίκα

Την έβδομη εντός έδρας της νίκη σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια πέτυχε η Μπενφίκα με το 5-1 σε βάρος της Ρίο Άβε.

Οι πρωτοπόροι του πορτογαλικού πρωταθλήματος έμειναν πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό με τέρμα του Κριστιάν Άτσου, αλλά δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης και έφθασαν στο θριαμβευτικό 5-1. Άλλωστε, στο 34ο λεπτό ο Όσκαρ Καρντόζο ισοφάρισε με πέναλτι και μόλις δύο λεπτά αργότερα

ο Νολίτο σημείωσε το 2-1.

Ακολούθησε το 3-1 στο 45ο λεπτό από τον Χαβιέρ Σαβιόλα και το 4-1 στο 47ο λεπτό από τον Εζέκιελ Γκαράι. Ο Ισπανός μέσος Νολίτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 71ο λεπτό με το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι.

Μπενφίκα: Άρτουρ, Γκαράι, Έμερσον, Περέιρα, Ζαρντέλ, Πάμπλο Αίμάρ (65' Γκαϊτάν), Χάβι Γκαρσία, Βίτσελ, Σαβιόλα (69'΄Ροντρίγκο), Καρντόζο (77' Μίγκελ Κάστρο), Νολίτο.
Ρίο Άβε: Χουάντερσον Σίλβα, Μιγκέλ Μπαΐα, Ζε Γκόμες, Τζέφερσον, Έντερ Μοντέιρο, Τσίνα (46' Αραούχο), Χόσε Άλβες, Χοσέ Ντε Σόουζα, Γιαζάλντε (86' Σάουλο), Τομάς, Άτσου (62' Κέλβιν).

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.