Επιτέλους «διπλό» για Σέιμπερς

Δώδεκα διαδοχικές εκτός έδρας ήττες ήταν αρκετές για τους Μπάφαλο Σέιμπερς, οι οποίοι επιβλήθηκαν των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς στα πέναλτι ύστερα από 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Ο Jason Pominville ισοφάρισε σε 1-1 κρατώντας «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή και ο Nathan Gerbe ολοκλήρωσε την ανατροπή. Παράλληλα ο Ryan Miller είχε 27 αποκρούσεις στο ματς και αποδείχθηκε καταλυτικός στα πέναλτι.

Έτσι οι Σέιμπερς

«έσπασαν» το αρνητικό τους σερί μακριά από το Μπάφαλο. Μάλιστα χρειάστηκαν ένα τυχερό γκολ του Jordan Leopold στο πρώτο 20λεπτο, για να αποσπάσουν το 1-1 παρά το power play γκολ του Patrik Elias στην δεύτερη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι «έκλεισαν» με 45 βαθμούς πριν την τετραήμερη διακοπή λόγω All-Star Game, αλλά παραμένουν στα χαμηλά... πατώματα της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι «διάβολοι» συμπλήρωσαν 55 βαθμούς και κατατάχθηκαν, τουλάχιστον για την στιγμή, στην έβδομη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.