Επική ανατροπή για Τουλούζ

Τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Μπροντό πήρε η Τουλούζ, παρά του ότι βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ. Επιβλητική εμφάνιση για Βαλενσιέν.Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος βρίσκεται έστω και προσωρινά η Τουλούζ μετά την εντυπωσιακή της εμφάνιση και ανατροπή απέναντι στην Μπορντό στο «Στάντιον».Οι Γιρονδίνοι μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 2-0, με ισάριθμα
τέρμα του Ντιαμπατέ (19’, 38’). Στην επανάληψη όμως μόνο η Τουλούζ ήταν στον αγωνιστικό χώρο κα αφού αρχικά μείωσε με εύστοχη εκτέλεση του Ταμπανού στο 53’, ήρθε ο Καπουέ να ισοφαρίσει στο 59’.Στο 76΄η Μπορντό είδε τον Καρασό να δέχεται την κόκκινη κάρτα και έτσι στο 92’ ο Ριβιέρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ολοκληρώνοντας την ανατροπή.Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Βαλενσιέν η οποία διέλυσε με 4- την Ντιζόν στο «Ενό». Ο Πουζόλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής , καθώς σημείωσε δύο γκολ (75’, 78’) με τον Ντάνιτς στο 53’να είχε ανοίξει το σκορ. Στο 76’ ο Πολ αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, με το Κοάντ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 79’.Αυτοκτόνησε η Μονπελιέ στο «Φρανσί λε Μπλε» απέναντι στην Μπρεστ. Παρόλα αυτά μετά το ισόπαλο 2-2, παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Τουλούζ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τέρματα του Ζιρού (19’, 41’), αλλά στην επανάληψη τα γκολ των Μπεν Μπασάτ (70’) και Γκεντιλετί (88’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Μακοντά αποβλήθηκε στο 89’.Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε και η Νις η οποία επικράτησε με 3-0 της Αζαξιό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μονζόν ο οποίος με δύο πέναλτι (45’, 87’) έκανε το 2-0, με τον Σιβέλι να κάνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89’. Ο Καβάλι αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 43’.Στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας βρίσκεται η Λοριάν μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στην Σεντ Ετιέν. Ο Αλαντιέρ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς με τα δύο τέρματά του (11’, 76’) ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Κουταντέρ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Τέλος στο «Αμπέ Ντεσάν» η Οσέρ παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Καέν. Ο Ζεμαά στο 32΄έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, με τον Νιβέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία της Γαλλίας πατώντας ΕΔΩ.