Επέστρεψε με εξάρα η Ρεάλ

Μετά από δύο παιχνίδια χωρίς γκολ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 6-2 της Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».Δύο αγώνες χωρίς γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν υπεραρκετοί. Έτσι η «βασίλισσα» απέναντι στην Ράγιο Βαγιεκάνο αποφάσισε να πετύχει όσα δεν είχε πετύχει στα προηγούμενά της δύο παιχνίδια.Έτσι επικράτησε 6-2 της Βαγιεκάνο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» ίσως με πιο δύσκολο τρόπο από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι
εντυπωσίασαν και κατάφεραν μόλις στο 1’ να πάρουν προβάδισμα με τον Μικού.Ωστόσο, σε διάστημα πέντε λεπτών, η «βασίλισσα» κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με γκολ των Ρονάλντο (39’) και Ιγκουαΐν (45’). Στην επανάληψη ο Ρονάλντο στο 51’ με πέναλτι έκανε το 3-1 για τους Μαδριλένους.Ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Μικού μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 3-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντι Μαρία δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.Από εκεί και πέρα όμως οι «μερένγκες» κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Στο 67’ ο Βαράν με τακουνάκι πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την Ρεάλ, ενώ στη συνέχεια οι Μπενζεμά (73’) και Ρονάλντο (84’ πεν) έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 6-2.ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Αλμπιόλ, Μαρσέλο, Ντιαρά (29’ Οζίλ), Αλόνσο, Ντι Μαρία, Κακά (59’ Κεντίρα), Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (59’ Μπενζεμά)ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Χιμένεθ, Τίτο, Αρίμπας, Ζόρντι, Κασάδο, Φουέγκο, Μοβίγια, Πίτι (68΄Πασέκο), Μικού (69’ Τρασόρας), Μπανγκουρά, Ταμούδο (56’ Ντελίμπασιτς)