Έκαναν το «μπαμ» τα Σκόπια

23:30 1/9/2011 - Πηγή: OnSports
«Φωτιά» στον όμιλο της Εθνικής, έβαλαν τα Σκόπια, καθώς επικράτησαν με 78-76 της Κροατίας και… άφησαν χωρίς «συγκάτοικο» στην κορυφή το «συγκρότημα» του Ηλία Ζούρου.Οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, χάρις σε δίποντο του Ιλιέφσκι 10.5 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση. Έτσι, το Σάββατο, αν η Εθνική μας ομάδα επικρατήσει των Σκοπίων
(18:00) τότε θα έχει κάνει ένα σημαντικό… βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους Σκοπιανούς, οι οποίοι με δυνατοί άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ με 21-18 στο 10’. Στο δεύτερο… μισό του πρώτου μέρους, τη… σκυτάλη πήραν οι Κροάτες, οι οποίοι επέστρεψαν στην αναμέτρηση και με επίθεση… διαρκείας, ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-37.«Μοιρασμένο» ήταν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, καθώς το επί μέρους σκορ ήταν 23-21 για τους Σκοπιανούς, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους (62-60). Έτσι, φτάσαμε σε ένα… γκραν γκινιόλ φινάλε. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά, με αποτέλεσμα να φτάσουν… χέρι – χέρι στο τελευταίο λεπτό (76-76). Ωστόσο, ένα δίποντο του Ιλιέφσκι στα 10.5 δευτερόλεπτα έδωσαν το προβάδισμα με 78-76 στα Σκόπια και στην συνέχεια το άστοχο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς, έφερε το ροζ φύλλο αγώνα στο «συγκρότημα» του Μάριν Ντοκουζόφσκι.Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-41, 60-62, 78-76.Σκόπια: Ιλιέφσκι 18, Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19, Β. Στογιανόφσκι 5, Ντ. Στογιανόφσκι 2, Γκετσέφσκι 10, Άντιτς 15, Τσεκόφσκι 1, Σαμαρντζίσκι 8.Κροατία: Τόμιτς 10, Άντριτς 1, Πόποβιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 11, Τόμας 5, Ντράπερ 13, Σίμον 10, Μαρκότα 12, Ζόριτς 7, Μπάρατς 4.