Εύκολα η Εσπανιόλ

Στις θέσεις της Ευρώπης βρίσκεται η Εσπανιόλ μετά τη νίκη της με 3-0 απέναντι στη Γρανάδα. Νίκη παραμονής για Χετάφε.

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη παρέμεινε η Εσπανιόλ η οποία στο «Κορνέγια Ελ Πρατ» πήρε με εύκολο τρόπο τη νίκη με 3-0 απέναντι στη Γρανάδα φτάνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Μπαένα άνοιξε το σκορ στο 26’ με τον Βερδού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 2-0 από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Φοντέ στο 80’.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε νωρίς η Χετάφε πέρασε νικηφόρα

με 2-1 από την έδρα της Σανταντέρ και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με τέρμα του Στουάνι στο 14’. Ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση από τους Μαδριλένους καθώς ισοφάρισαν με τον Γκαβιλάν στο 26’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Μίκου στο 83’.