«Εφιαλτικό» ντεμπούτο για Κυργιάκο

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε ο Σωτήρης Κυργιάκος την καριέρα του στην Βόλφσμπουργκ, καθώς η ομάδα του Έλληνα άσου γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Φράιμπουργκ.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού με τον Όλιβερ Μπαρθ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Έρικ Γέντρισεκ έκανε το 2-0 μετά από ασίστ του Παπίς Σισέ, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα.Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ του Σεντρίκ Μακιάντι στο 59ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους.Νυρεμβέργη: Μπάουμαν, Νίκου, Μπαρθ, Κμας, Μπαστιάνς, Σούστερ, Φλουμ, Ράιζινγκερ (84’ Αμπντεσάντκι), Μακιάντι (89’ Ντεμπελέ), Γέντρισεκ (81’ Γέντρισεκ), ΣισέΒόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Χασέμπε (50’ Ρας), Μάντλουνγκ, Κυργιάκος, Σάφερ, Τρας, Ζοσουέ (46’ Λάκιτς), Οξ, Χίτσλσπέργκερ (65’ Καλέ), Χέλμες, Μάντζουκιτς