«Έδρασε» ο Πόντιους για τη Ντι Σι

Η Ντι Σι Γιουνάιτεντ πήρε τη δεύτερή της νίκη σε τρία ματς, καθώς επικράτησε των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον με 2-1.

Ο αγώνας που έγινε στο Φόξμπορο της Μασαχουσέτης είχε πρωταγωνιστή τον Κρις Πόντιους. Άλλωστε εισήλθε σαν αλλαγή και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 81ο λεπτό. Ο Μαϊκόν Σάντος είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 19ο λεπτό, ενώ ο Χοσέ Αλκίδες Μορένο Μόρα είχε δώσει το προβάδισμα στην «επανάσταση» στο έκτο λεπτό.

Ακόμα, το Τορόντο έχασε για πέμπτη φορά φέτος σε ισάριθμα ματς του MLS.

Αντίθετα, η Σίβας ΗΠΑ έκανε το «3 στα 3» εκτός έδρας, ενώ έχει τρεις ήττες… εντός. Σκόρερ ο Τίλσον Μίντα στο 31ο λεπτό.

Με γκολ του Γκάμπριελ Γκόμεζ στο 38ο λεπτό με πέναλτι, η Φιλαδέλφεια Γιούνιον «έγραψε» την πρώτη της νίκη εντός του 2012. Παράλληλα, οι Κολόμπους Κρου έχασαν δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.

Το ίδιο σκορ (1-0) καταγράφηκε στο «CentuyLink Field», όπου οι Σιάτλ Σάουντερς κέρδισαν τους Κολοράντο Ράπιντς. Στο 63ο λεπτό ο Ζακ Σκοτ σημείωσε το πρώτο του γκολ στο MLS και το μοναδικό της αναμέτρησης.

Απόψε (ξημερώματα 15/04) διεξάγονται τέσσερα ακόμα παιχνίδια. Πρόκειται για τα Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς-Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, Ντάλας-Μόντρεαλ Ίμπακτ, Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι-Ρέαλ Σολτ Λέικ και Λος Άντζελες Γκάλαξι-Πόρτλαντ Τίμπερς.