Δώδεκα γκολ στο Έντμοντον και θρίαμβος για Όιλερς

07:27 3/2/2012 - Πηγή: OnSports

Ένα παιχνίδι από τα... παλιά έγινε στο Έντμοντον, με τους τοπικούς Όιλερς να επικρατούν των Σικάγο Μπλάκχοκς με... 8-4.

Στην πρώτη περίοδο σκόραρε μονάχα ο Jamal Mayers και διαμόρφωσε το 1-0 για τους «μαυραετούς». Ωστόσο ακολούθησαν... 11 ακόμα γκολ στα άλλα δύο 20λεπτα, με τα τέσσερα από αυτά να... ανήκουν στον Sam Gagner.

Ο 22χρονος Καναδός επιθετικός έφτασε στα... 9 φετινά διαμορφώνοντας τα 2-2, 4-3, 6-4 και 7-4. Μάλιστα τα δύο τελευταία γκολ

σημειώθηκαν κόντρα στον Ray Emery που αντικατέστησε τον Corey Crowford ύστερα από το 5-3 του Cam Barker στο 3:43 της τρίτης περιόδου.

Οι Taylor Hall, Ryan Whitney, Sam Gagner και Jordan Eberle σημείωσαν τα άλλα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ ο Patrick Sharp πέτυχε δύο γκολ για τους Μπλάκχοκς στο δεύτερο 20λεπτο και ο Dave Bolland μείωσε σε 5-4 στο 5:57 του τρίτου. Παρά τα τέσσερα τους γκολ, ο σύλλογος του Σικάγο έμεινε στους 65 βαθμούς και επέτρεψε στους Όιλερς να «ανέβουν» στους 45.