«Δίποντο» για τους Μπλου Τζάκετς

Οι ουραγοί του NHL, Κολόμπους Μπλου Τζάκετς, κέρδισαν με 2-1 τους Σέιντ Λούις Μπλους, αν και τα... χρειάστηκαν στο τέλος.

Συγκεκριμένα, ένα γκολ του David Perron, 1.8 δεύτερα πριν την λήξη, ακυρώθηκε, αφού οι διαιτητές εξέτασαν τα σχετικά βίντεο για αρκετά λεπτά. Αυτό θα διαμόρφωνε το 2-2, αλλά εν τέλει σωστά δεν μέτρησε, καθώς ο σκόρερ έσπρωξε το puck με το χέρι του και παρεμπόδισε την κίνηση του αντίπαλου

τερματοφύλακα, Steve Mason.

Έτσι το γκολ του Derek Dorsett στην τρίτη περίοδο αποτέλεσε το νικητήριο της αναμέτρησης. Ακόμα, ο James Wisniewski σημείωσε το άλλο γκολ των θριαμβευτών σε «νεκρό» χρόνο στο τέλος του πρώτου 20λεπτου. Για τους «μπλε» βρήκε δίχτυα ο David Backes, αλλά η ομάδα του Σέιντ Λούις απώλεσε νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων.

Πλέον, ο σύλλογος του Κολόμπους έχει σαράντα βαθμούς, αλλά απέχει ακόμα 23 από την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του NHL. Από την άλλη, οι Μπλους έμειναν στους 75 βαθμούς και στην τέταρτη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ 15 ομάδων.