«Διπλό» στο ΒΑΚ η ΑΕΚ!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 90-89 του ΟΦΗ στην παράταση (77-77 κ.α).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος έχασαν την ψυχραιμία τους (77-75). Ο Νίκος Κούρτης με σουτ, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, έσωσε τα… προσχήματα στην κανονική διάρκεια και ο Βαγγέλης Σλάβος με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο χάρισε τη μεγάλη νίκη στην «Ένωση» (τελείωσε με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ). Οι Κρητικοί

βρέθηκαν να προηγούνται με 89-83 στην παράταση, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους.

Διαιτητές: Παφίλης, Λαζαρίδης, Μήτσιου.
Δεκάλεπτα: 20-26, 33-47, 51-63, 77-77 (κ.α.), 89-90.
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου 2, Μπάρδας 12 (1), Λιούις 17 (1), Ορφανός 3 (1), Σιζόπουλος 15 (3), Παναγάκης 7 (1), Κερασοβίτης 2, Τουντζιαράκης 25 (20), Κατιάκος 6 (1).
ΑΕΚ (Λιόγας): Βασιλόπουλος 17 (1), Τζόλος 3, Κούρτης 7 (1), Σιαμανδούρας 3, Μάντζαρης 9 (1), Σκλάβος 29 (4), Δέσπος 12, Φαλέκας 10.