Δεν τρομάζει η Μαρσέιγ

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League για ακόμα μία φορά απογοήτευσε, χάνοντας με 1-0 από την Ρεν στο «Βελοντρόμ».Με τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις θα ταξιδέψει για την Ελλάδα η Μαρσέιγ η οποία βρίσκεται σε κρίση σε ότι αφορά το γαλλικό πρωτάθλημα.Στο τελευταίο της τεστ
πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, απογοήτευσε, χάνοντας με 1-0 από την Ρεν.Έτσι έμεινε χωρίς νίκη και στο πέμπτο της παιχνίδι για το φετινό γαλλικό πρωτάθλημα και βρίσκεται σε τραγική κατάσταση. Στο πρώτο ημίχρονο είδε τον Βαλμπουενά να αποχωρεί τραυματίας από την αναμέτρηση με την συμμετοχή του να είναι αμφίβολη για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.Κατά τα  άλλα έκανε ένα από τα χειρότερά της παιχνίδια φέτος, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά δεν κατάφερε να φανεί απειλητική και δεν είχε καθόλου φαντασία στο παιχνίδι της με την Ρεν να διατηρεί με άνεση το «μηδέν» στην άμυνα.Στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά, ήταν πιο κινητική και περισσότερο από τα πλάγια κατάφερε να φανεί απειλητική και να χάσει αρκετές ευκαιρίες για να μπει μπροστά στο σκορ της αναμέτρησης.Όλα αυτά όμως μέχρι το 76’ όταν ο Κεμπό – Εκόκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και απογοήτευσε τους «Φωκαείς» οι οποίοι στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης είχαν απλά τον έλεγχο χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια κλασική ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση.Πλέον η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν βρίσκεται στην 17η έβδομη θέση της βαθμολογίας με οκτώ βαθμούς απόσταση από την κορυφή.ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Φανί, Ντιαβαρά, Μορέλ, Ντιαρά, Σεϊρού, Λούτσο Γκονζάλεζ (64’ Καμπορέ), Βαλμπουενά (22΄Αλμαφιτανό), Αγιού (56’ Ζινιάκ), ΡεμίΡΕΝ: Κοστίλ, Τεοφίλ, Μανιάν, Κανά Μπιγίκ, Ντανζέ, Μβιλά, Παγιό, Πιτρόιπα (81’ Νταλμά), Φερέ, Μπουκαρί (66’ Κεμπό), Μοντάνιο (64’ Χάντζι)