Δεν άντεξε η Μαρσέιγ

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ισοφαρίστηκε η Μαρσέιγ από την Βαλενσιέν στο «Νινζεσέρ», καθώς έπαιζε με δέκα από το ημίχρονο. Εύκολα η Λιόν της Μπορντό με 3-1.Δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Νινζεσέρ» η Μαρσέιγ απέναντι στην Βαλενσιέν σε ένα πολύ εχθρικό κλίμα για τα γεγονότα του 1992. Οι Μασσαλοί ωστόσο κατάφεραν να πάρουν νωρίς το προβάδισμα με τον Ντιαβαρά στο 16’ και να δείξουν ότι θα είναι δύσκολος αντίπαλος για την Βαλενσιέν.Τα σχέδια της αντιπάλου του Ολυμπιακού
στους ομίλους του Champions League, άλλαξαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Φανί αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν δεν κατάφερε να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, δέχτηκε την ισοφάριση από τον Σαέζ, για να παραμείνει με μόλις μία νίκη στα πρώτα οκτώ παιχνίδια.Κατά τα άλλα, εύκολο έργο είχε η Λιόν στο «Ζερλάν» απέναντι στην Μπορντό, καθώς επικράτησε με 3-1. Όλα όμως είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, όπου ο Γκομίς με δύο γκολ (8’, 33’), με τον Μπαστός στο 64’ να κάνει το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Γιρονδίνοι, ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Μοντεστέ στο 86’.Σοκ υπέστη η πρωταθλήτρια Λιλ στο «Μετροπόλ» απέναντι στην Λοριάν. Οι «σκύλοι» δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 93’ από τον Μονέ – Πακέ, με τον Τζο Κόουλ νωρίτερα να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα στο 34’.Συνεχίζει τις καλές της εμφανίσεις η Τουλούζ, η οποία για ακόμα μία φορά στο γήπεδό της, κατάφερε να πάρει τη νίκη, επικρατώντας αυτή τη φορά με 1-0 της Νανσί. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπουλούτ με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.Εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι στο «Παρκ ντε Σπορ» όπου η Εβιάν ηττήθηκε με 4-2 από την Καέν σε ένα παιχνίδι με αρκετές ανατροπές. Ο Νιάνγκ μόλις στο 11’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως έμειναν με δέκα παίκτες στο 25΄λόγω αποβολής του Νανγκίς. Έτσι ο Μπαρμπόσα με δύο κεφαλιές (34’, 39’) ανέτρεψε το σκορ για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Ανγκουλά. Από το συγκεκριμένο φάουλ, προήλθε και η ισοφάριση σε 2-2 με τον Προμέν. Την επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποφασισμένοι και με τέρματα των Μπουλότ (69’) και Τραορέ (72’) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-2.Τέλος χωρίς νικητή τελείωσε η αναμέτρηση της Νις με την Ντιζόν στο «Μουνισιπάλ Ντι Ρε». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κοργκνέ στο 15’, με τον Ντζά Ντζεντζέ να ισοφαρίζει στο 90’.Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.