Χωρίς εκπλήξεις το ρόλλερσκι

Απόσταση και ανάβαση ήταν τα δύο αγωνίσματα ρόλλερσκι που πραγματοποιήθηκαν στον Ροδολίβο Σερρών και Νάουσας.

Το πρωτάθλημα Ρόλλερσκι 2011 είχε προγραμματιστεί να συμπεριλάβει τρεις τύπους αγωνισμάτων: απόσταση, ανάβαση και σπριντ. Τελικά πραγματοποιήθηκαν τα δύο πρώτα στον Ροδολίβο Σερρών και στη Νάουσα. Το σπρίντ ήταν να διοργανωθεί από τον ΣΧΟ Τρικάλων στην Πύλη, τελικά μετά από δύο αναβολές – λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών – ματαιώθηκε οριστικά. Αγωνιστικά δεν υπήρχαν μεγάλες εκπλήξεις στους αγώνες αφού επικράτησαν

τα φαβορί και οι αθλητές και αθλήτριες που είχαν ξεχωρίσει και το χειμώνα. Τα σωματεία που συμμετείχαν ήταν συγκρατημένα – περιορισμένες συμμετοχές επίλεκτων αθλητών - δείγμα τις εξαιρετικής δύσκολης οικονομικής κατάστασης που βιώνουν.

Στον Ροδολίβο Σερρών το Σάββατο 1 Οκτωβρίου ο τοπικός σύλλογος (ΕΟΣ Σερρών) αν και είχε περισσότερα από δέκα έτη είχε να διοργανώσει έναν αγώνα της ΕΟΧ κέρδισε τις εντυπώσεις για την ποιότητα της διοργάνωσης, τον αριθμό στελεχών και τον ενθουσιασμό των θεατών. Ελπίζουμε ο ενθουσιασμός και η θετική διάθεση που υπέδειξαν στελέχη και αθλητές του να συνεχιστούν όλη την περίοδο και κυρίως τους χειμερινούς μήνες από ένα σωματείο με σπουδαίο παρελθόν και γεμάτες προοπτικές μέλλον. Αγωνιστικά, η διαδρομή (3 χλμ) ήταν ιδιαίτερη με εναλλαγές στις κλίσεις και φτιαγμένη για ρόλλερσκι αφού βοήθησε τους αθλητές να αποδώσουν το μέγιστο τόσο των δεξιοτήτων τους όσο και της αντοχή τους. Στις κατηγορίες αντρών (15 χλμ) και γυναικών (10 χλμ) οι πρώτοι νικητές, αθλητές του ΕΟΣ Δράμας, Τσακίρης Αθανάσιος και Τσακίρη Παναγιώτα επικράτησαν μάλλον εύκολα αφού από τα πρώτα χιλιόμετρα δεν επέτρεψαν σε κανένα να τους πλησιάσει. Στους εφήβους (15 χλμ) οι Αγγέλης Απόστολος και Κυριαζής Δημήτριος συναγωνίστηκαν από την εκκίνηση μέχρι τον τερματισμό, με τον πρώτο να καθαρίζει με ένα παρατεταμένο σπριντ το τελευταίο χιλιόμετρο. Επίσης έντονος συναγωνισμός υπήρξε στις μικρές κατηγορίες των Πανπαίδων (3 χλμ) και κυρίως των Παίδων (6 χλμ) που έγινε πραγματική μάχη για τις πρώτες έξι θέσεις με τους Μάκη Ιωάννη και Παπάση Γεώργιο να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο στα τελευταία μέτρα. Στις Κορασίδες (6 χλμ) και Πανκορασίδες (3 χλμ) οι Κεσίδου Κατερίνα και Νιμπήτη Γεωργία ήταν τα απόλυτα φαβορί και δε μπόρεσε να τις αμφισβητήσει καμία.

Ένας από τους πιο επίπονους αγώνες της χρονιάς πραγματοποιήθηκε στην Νάουσα το Σάββατο 8/10/11 του πρωταθλήματος Ρόλλερσκι ανάβαση με ελεύθερη τεχνική. Η δυσκολία της διαδρομής σε συνδυασμό με τη βροχή που έπεφτε, έκαναν πραγματικό άθλο τον αγώνα με τους αθλητές του Μετσόβου να κερδίζουν το χρυσό μετάλλιο σε τέσσερις από τις επτά κατηγορίες που ολοκληρώθηκαν. Να σημειωθεί ότι εκτός από δύο κατηγορίες όλοι οι νικητές ήταν διαφορετικοί από τον αγώνα της απόστασης. Στους άντρες στα 10 χλμ επικράτησε ο Κάππας Δημήτριος που έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Υποσχέσεις άφησε ο Αγγέλης Απόστολος νικητής στους εφήβους αλλά και με τον τρίτο καλύτερο χρόνο στους άντρες. Η Μπούμπα Μαρία στις