Χονδροκούκης: «Ήμουν έτοιμος για μετάλλιο»

17:25 1/9/2011 - Πηγή: OnSports
Ευχαριστημένος από την 5η θέση, αλλά ικανός να περάσει τα 2.35, δήλωσε μετά τον τελικό του ύψους ο Έλληνας πρωταθλητής.Έτοιμος για μετάλλιο ήταν πριν από τον τελικό του ύψους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ο Δημήτρης Χονδροκούκης, συμβιβάστηκε ωστόσο με την 5η θέση, μετά τις άκυρες προσπάθειές του στα 2.35.«Αισθανόμουν καλά και ήμουν έτοιμος για μετάλλιο. Ακόμη και το 2.35μ πίστευα ότι μπορούσα να το περάσω, όμως αυτό δεν συνέβη στις λεπτομέρειες. Γενικά είμαι ευχαριστημένος γιατί η 5η θέση σε μια τόσο μεγάλη
διοργάνωση είναι μεγάλη επιτυχία», δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής.Δυσαρεστημένος από την επίδοσή του στον τελικό του ακοντισμού ήταν, αντίθετα, ο Σπύρος Λεμπέσης, που ήταν 16ος στο β΄ προκριματικό γκρουπ: «Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από τον αγώνα μου. Ένιωθα καλά αλλά δεν πήγα όπως θα έπρεπε και τώρα θα πρέπει να αναζητήσω τις αιτίες ώστε να μην κάνω τα ίδια λάθη στο μέλλον.Είναι σαφώς εμπειρία να μετέχεις σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα με τόσο κόσμο στην εξέδρα. Ειδικά για μένα ήταν κάτι ασυνήθιστο γιατί έδωσα μόνο δύο αγώνες πριν το Παγκόσμιο, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεχάσουμε τα περί εμπειριών και να κοιτάξουμε πως να βελτιωθούμε στο μέλλον. Δεν ψάχνω για κάποια δικαιολογία, η ευθύνη βαραίνει μόνο εμένα για το τελικό αποτέλεσμα. Τώρα ολιγοήμερες διακοπές και μετά προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της επόμενης χρονιάς», κατέληξε ο Λεμπέσης.