Χάλκινο και αργυρό μετάλλιο για τους παλαιστές της ΥΦΑΑ

Δύο μετάλλια χάρισαν στην Ελλάδα στο μεσογειακό πρωτάθλημα πάλης που έγινε στη Λάρισα (18-20 Μαΐου), δύο αθλητές που υπηρετούν στην ελληνική αστυνομία και συγκεκριμένα στη ΥΦΑΑ.

Πρόκειται για τους πρωταθλητές Ηλία Μπούκη που αγωνίζεται στην κατηγορία των 84 κιλών και τον Βουρδάνο Κωνσταντίνο που αγωνίζεται στα 96 κιλά. Οι αγώνες ήταν πολύ δυνατοί διότι όλοι οι αθλητές προετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

του Λονδίνου και το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό γιατί στις κατηγορίες συμμετείχαν παγκόσμιοι πρωταθλητές και ολυμπιονίκες.

Οι δυο πρωταθλητές μας πάλεψαν με ψυχή και κατάφεραν να πάρουν και οι δυο μετάλλια. Ο Μπούκης πάλεψε στον μικρό τελικό, κέρδισε στα σημεία τον αντίπαλό του και κατετάγη 3ος, αν και τραυματισμένος και ο Βουρδάνος πάλεψε στον τελικό, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει το Σέρβο αντίπαλό του και βγήκε 2ος.

Οι δυο αθλητές νιώθουν ευχαριστημένοι απ' αυτές τις νίκες τους και συνεχίζουν να γυμνάζονται συστηματικά για τα επόμενα τουρνουά, Θέλουν να ευχαριστήσουν όλοι την ηγεσία της ελληνικής αστυνομίας που τούς βοηθάνε υπηρεσιακά και δηλώνουν ότι αυτά τα μετάλλια ανήκουν και σε εκείνους.

«Με υπομονή και δουλειά θα καταφέρουμε να περάσουμε όλες τις δυσκολίες», ήταν τα λόγια τους.

Σ' αυτή την διοργάνωση πήραν μέρος 19 χώρες και 250 αθλητές.