«Χάλασε» η γιορτή των Γκάλαξι

Η Ρέαλ Σολτ Λέικ επικράτησε εκτός έδρας των Λος Άντζελες Γκάλαξι στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων στο φετινό MLS.

Μία εκπληκτική ενέργεια του Ντέιβιντ Μπέκαμ προκάλεσε το 1-0 με κεφαλιά του Έντσον Μπαντλ στο 71ο λεπτό. Όλα έδειχναν πως η γιορτή που είχαν στήσει οι άνθρωποι των Γκάλαξι στο «Home Depot Center» αναφορικά με την κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος θα συνοδευόταν με δύσκολη νίκη. Εντούτοις, η Ρέαλ απάντησε με... τρία γκολ.

O Σιν Φράνκλιν... ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 73ο λεπτό, ο Χαβιέρ Μοράλες εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία της άμυνας και διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των φιλοξενουμένων. Εν τέλει, ο Φάμπιαν Εσπιντόλα έβαλε το... κερασάκι στο 85ο λεπτό.

Με γκολ του Κρις Βοντολόφσκι στο 15ο λεπτό, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς επιβλήθηκαν με 1-0 των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον.

Ακόμα, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας την Ντι Σι Γιουνάιτεντ στην έκπληξη της πρώτης πεντάδας αγώνων του φετινού βορειοαμερικανικού πρωταθλήματος. Μάλιστα, ο Σι Τζέι Σάπονγκ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι σαν αλλαγή στο 75ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις με κεφαλιά.

Θυμηθείτε τους δύο αγώνες που άνοιξαν το φετινό καλεντάρι του MLS.