Ατομικό ρεκόρ ο Γκολομμέβ στα 100μ. ελεύθερο

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Κριστιάν Γκολομέεβ και ο Οδυσσέας Μελαδίνης στα 100μ. ελεύθερο, κατά την 3η και τελευταία ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης «Σέτε Κόλι», στη Ρώμη.

Ο 19χρονος πρωταθλητής του Εθνικού (αναμφίβολα η «αποκάλυψη» της φετινής χρονιάς στην Ελλάδα) σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με 49.56 και κατέλαβε την τέταρτη θέση στον «μικρό» τελικό, ενώ ο Μελαδίνης «κατέβηκε» κι αυτός τα 50΄΄ και ήταν έκτος στην ίδια κούρσα με 49.88. Οι δύο Ελληνες κολυμβητές

το πρωί είχαν χάσει για λίγο την πρόκριση στον «μεγάλο» τελικό, με τον Γκολομέεβ να είναι δέκατος με 49.96 και τον Μελαδίνη δωδέκατος με 50.00. Μάλιστα, αμφότεροι ήταν ταχύτεροι στα προκριματικά από τον παγκόσμιο πρωταθλητή, τον Βραζιλιάνο Σέζαρ Σιέλο.

Αρκετά καλά πήγε ο Πέτρος Κατσαμπάνης, ο οποίος μπήκε στον «μικρό» τελικό των 200μ. πρόσθιο και κατετάγη πέμπτος με 2:17.24 (το πρωί ήταν 15ος με 2:18.26). Ο Γιάννης Καρπουζλής δεν μετείχε στο ίδιο αγώνισμα, λόγω τραυματισμού. Στα 200μ. πρόσθιο γυναικών η Αγγελική Εξάρχου ήταν 12η το πρωί με 2:33.84 και πέρασε στον «μικρό» τελικό, όπου όμως έμεινε πολύ πίσω και τερμάτισε όγοδη με 2:37.68. Τέλος, ο Χρήστος Κατραντζής κατετάγη 41ος στα 100μ. ελεύθερο με 50.86.