Άργησαν οι Μπλάκχοκς

Δύο βαθμούς πρόσθεσαν στην φετινή τους συγκομιδή οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς κερδίζοντας με 3-2 τους Σικάγο Μπλάκχοκς.

Οι «μαυραετοί», μάλιστα, μείωσαν σε 3-2 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αλλά η προσπάθεια περί ανατροπής του σκορ δεν συνεχίστηκε και οι Πένγκουινς συμπλήρωσαν 42 βαθμούς.

Στην πρώτη περίοδο, ο Chris Kunitz σημείωσε το πρώτο γκολ, ενώ οι James Neal και Tyler Kennedy διαμόρφωσαν το 3-0 στην δεύτερη περίοδο. Για τους πρωτοπόρους του NHL σκόραραν οι Jonathan Toews και Viktor Stalberg.

Αν και ο σύλλογος του Σικάγο είχε περιθώριο 14 λεπτών με το σκορ στο 3-2, δεν μπόρεσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση και έμεινε στους 46 βαθμούς. Ωστόσο, οι Μπλάκχοκς παραμένουν στην κορυφή της Δύσης.