Απόλυτο αφεντικό η Μάντσεστερ

Παίζοντας εκπληκτικά για ένα ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 της Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ».Το μεγάλο αστέρι στο ρόστερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν υπάρχει την φετινή περίοδο. Όλοι στην ομάδα είναι ίσος προς ίσο. Κάτι που φέρνει την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στην κορυφή του πρωταθλήματος, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο.Στο δυσκολότερο παιχνίδι μέχρι στιγμής απέναντι στην Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ» έκανε… πλάκα και επικράτησε με 3-1, παίζοντας ουσιαστικά μόνο για ένα ημίχρονο.Μόλις στο 8’ ο Σμόλινγκ που είχε προωθηθεί στην επίθεση της
ομάδας, κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους». Από εκεί και πέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους με ένα ξέσπασμα κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι.Αρχικά ο Νάνι στοπ 37΄έκανε το 2-0 για την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, με τον Ρούνεϊ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να κάνει το 3-0 και ουσιαστικά να «καθαρίζει» το παιχνίδι για την Μάντσεστερ.Στην επανάληψη η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να μειώσει με τον Φερνάντο Τόρες και να μπει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να έχει και συνέχεια.Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ακόμα μεγαλύτερη νίκη καθώς ο Ρούνεϊ αστόχησε σε πέναλτι στο 57’. Πλέον η ομάδα του Φέργκιουσον βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος, με δύο βαθμούς απόσταση από την Μάντσεστερ Σίτι που γκέλαρε.ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Έβανς, Σμόλινγκ (62’ Βαλέντσια), Άντερσον (62’ Κάρικ), Νάνι, Γιάνγκ, Φλέτσερ, Ρούνεϊ, Ερνάντεζ (79’ Μπερμπάτοφ)ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Μποσίνγκουα, Τέρι, Ραμίρεζ, Λάμπαρντ (46’ Ανελκά), Μεϊρέλες (79’ Μίκελ), Τόρες, Μάτα, Στάριτζ (68’ Λουκάκου)