Απώλειες για τους μεγάλους

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Γιουβέντους και Μίλαν απέναντι σε Μπολόνια και Ουντινέζε αντίστοιχα. Σεφτέ για Λάτσιο.Πολυκοσμία επικρατεί στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος με τρεις ομάδες να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με επτά βαθμούς. Η Γιουβέντους έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη στην κορυφή, καθώς παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στην Μπολόνια στο «Γιουβέντους Αρένα».Ο Μίρκο Βούσινιτς στο 29’ μετά από πάσα του Πίρλο δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τους «μπιανκονέρι». Ο ίδιος παίκτης όμως στο 44’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.Κάτι που εκμεταλλεύτηκε
η Μπολόνια και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Πορτανόβα, μετά από κόρνερ του Κονέ και έτσι πήρε τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.Την ίδια ώρα η Ουντινέζε έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο «Σαν Σίρο» απέναντι στην Μίλαν και κατάφερε να φύγει αλώβητη, παίρνοντας την ισοπαλία με 1-1.Ο Ντι Νατάλε με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού έβαλε μπροστά στο σκορ τις «ζέβρες», ωστόσο ο Ελ Σαράουι πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Μίλαν στο 64’ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει και τη νίκη, αλλά ο Ντι Νατάλε είχε δοκάρι στα τελευταία λεπτά.Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Λάτσιο, η οποία έκανε την ανατροπή απέναντι στην Τσεζένα και επικράτησε με 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Μούτου στο 14’, με την ομάδα του Έντι Ρέγια να ανατρέπει στην επανάληψη. Αρχικά ο Ερνάντες με πέναλτι στο 48’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Κλόζε στο 54’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Την έκπληξη έκανε η Κιέβο στο «Μπεντεγκόντι» όπου πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 1-0 της Νάπολι που έμεινε στους έξι βαθμούς. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μοσκαρντέλι στο 71’.Έχοντας τον Γιόβετιτς σε πολύ καλή ημέρα η Φιορεντίνα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Πάρμα και επικράτησε με 3-0. Ο Μαυροβούνιος μεσοεπιθετικός σημείωσε δύο γκολ (46’, 81’) με τον Σέρτσι ενδιάμεσα (61’) να κάνει το 2-0.Στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος βρίσκεται και η Τζένοα που επικράτησε με το ίδιο σκορ της Κατάνια. Ο Παλάσιο καθάρισε για τους Γενοβέζους, καθώς στο ημίχρονο είχε πετύχει δύο γκολ για τους «γκριφόνι» (29’, 34’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Κονστάν στο 79’.Στο… +1 βρίσκεται πλέον η Αταλάντα που έχει κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα και καθάρισε με την τιμωρία των έξι βαθμών που ξεκίνησε το πρωτάθλημα. Αυτό γιατί επικράτησε 2-1 της Λέτσε στο «Βία ντελ Μάρε» και κάνει νέο ξεκίνημα. Ο Ντένις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε δύο γκολ (3’ πεν., 56’) με τον Μεσμπά να ισοφαρίζει προσωρινά για τους γηπεδούχους.Τέλος η Παλέρμο πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Κάλιαρι πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Μέχρι το 76΄ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, με τα τέρματα των Ζάχαβι (1’), Μπέρτολο (15’) και Μίκολι (76’). Από εκεί και πέρα όμως η Κάλιαρι έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας με γκολ των Κόντι (84’) και Νάινγκολαν (91’).Δείτε το π