Άνετη νίκη των εφήβων

Η εθνική ομάδα των εφήβων επικράτησε της Φιλανδίας με 3-0 σετ, μετά την άδικη χθεσινή ήττα από την Ιταλία.

Η ήττα από την Ιταλία, πλήγωσε, αλλά και πείσμωσε την Εθνική Εφήβων που στον δεύτερο αγώνα της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, νίκησε 3-0 την Φινλανδία σε έναν αγώνα που σε ορισμένα σημεία του… θύμισε αρκετά την πρεμιέρα. Ωστόσο, αυτή τη φορά, ο Μάκης Δημητριάδης ξεκίνησε στη βασική εξάδα τον Δαλακούρα αντί του Κοκκινάκη και είχε σε μεγάλη μέρα του Τζιουμάκα (πρώτος σκόρερ του αγώνα).

Το ματς κόντρα

στους Φινλανδούς, ξεκίνησε και κύλησε όπως με την Ιταλία και την Ελλάδα να μπαίνει φορτσάτη (4-0, 9-3, 15-7, 19-10) για να γράψει το 1-0 με σχεδόν συνοπτικές διαδικασίες (25-17).

Το «καρμπόν» του πρώτου αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, αφού οι σκανδιναβοί ήταν καλύτεροι από την αρχή και… σχεδόν μέχρι το τέλος (2-6, 7-12, 8-17, 13-20). Και ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοφάριση ήταν απλά θέμα χρόνου, ξεκίνησε μία απίστευτη αντεπίθεση της Εθνικής, ενώ με ένα σερί 5-0 από το 18-23, έφερε το σετ στα ίσα (23-23). Οι Φινλανδοί τα είχαν χαμένα και αφού, εκείνοι δεν κατάφεραν να κάνουν το 1-1, τα «πιτσιρίκια» του Μάκη Δημητριάδη τους ευχαρίστησαν για το «δώρο» και έγραψαν το 2-0 (27-25).

Η βασική διαφορά, λοιπόν, σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο παιχνίδι, ήταν ότι η ελληνική ομάδα δεν έπαθε μπλακ άουτ στο 3ο σετ. Παρέμεινε συγκεντρωμένη και κυρίως… πειθαρχημένη και μπορεί να μην ξέφυγε στο σκορ παρά μόνο σε δύο-τρία σημεία (13-8, 18-12, 19-15), όμως δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Από τους πιο καθοριστικούς πόντους ήταν το 21-18 που έγραψε ο Τζιουμάκας και στη συνέχεια το δύσκολο σερβίς του δυσκόλεψε την φινλανδική υποδοχή και οδήγησε σε τριπλό ελληνικό μπλοκ για το 22-18. Στη συνέχεια οι Φινλανδοί έβγαλαν δυο-τρεις καλές άμυνες (22-20), αλλά ένα μπλοκ άουτ έγραψε το 23-20 για να έρθει με ελληνικό μπλοκ του 25-21 και το 3-0.

Πλέον, η Εθνική χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη στο αυριανό ματς με το Μαυροβούνιο (19:00) και «γκέλα» της Ιταλίας με τη Φινλανδία για να μπει για τα καλά στο «κόλπο» την πρώτης θέσης.

ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης): Κουμεντάκης 8 (1 άσος, 5/19 επ., 74% υπ., 2 μπλοκ), Στίγγας 15 (9/13, 6 μπλοκ), Λιόντας 1 (1/2 επ.), Δαλακούρας 10 (9/17 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Μαδούρας 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (21/38 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης (λ., 82% υπ.), Κοκκινάκης 1 (1/4 επ., 43% υπ.), Ηλίας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μαυραγάνης.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ (Πέκα Λάχτινεν): Σέπανεν 16 (1 άσος, 15/35 επ., 73% υπ.), Σίιριλα 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Κούρπα 2 ( άσος, 1/4 επ.), Λεμόλα 2 (1/6 επ., 63% υπ., 1 μπλοκ), Καούρτα 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Κράστινς 9 (1 άσος, 7/20, 1 μπλοκ), Κέρμινεν (λ., 81% υπ.), Κόσι, Καγιάλα, Κούλαοτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ).