Ακόμα έξι γκολ για την Ιαπωνία

00:22 9/6/2012 - Πηγή: OnSports

Νίκη με 6-0 πέτυχε η Ιαπωνία σε βάρος Ιορδανίας και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την τελική φάση του Μουντιάλ του 2014.

Προηγήθηκε το 3-0 των «σαμουράι» επί του Ομάν και στη δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου προκριματικού γύρου της ασιατικής ζώνης η Ιαπωνία συνέτριψε με 6-0 την Ιορδανία. Άλλωστε στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη στο 4-0, ενώ ο Αμνταλά Σαλίμ είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη στο 27ο!

Ο

Κεϊσούκε Χόντα είχε διαμορφώσει το 2-0 στο 21ο λεπτό και το 3-0 στο 30ό. Ο άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας συμπλήρωσε το χατ τρικ του με πέναλτι στο 53ο λεπτό. Ακόμα, ο Ριοΐτσι Μέντα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ ο Σίντζι Καγκάβα πέτυχε το 4-0 στο 35ο. Εν τέλει, ο Γιούζο Κουριχάρα έφερε το σκορ στο 6-0, στο 89ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου η Αυστραλία έφερε 0-0 στην έδρα του Ομάν. Αμφότεροι οι τερματοφύλακες, Αλί Αλ Χαμπσί και Μαρκ Σβάρτσερ πρωταγωνίστησαν στο ματς, αλλά ταυτόχρονα αποδείχθηκε πως οι Ιάπωνες έχουν σοβαρό πλεονέκτημα για την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ακόμα, η Νότια Κορέα ντεμπούταρε με εκτός έδρας 4-1 επί του Κατάρ. Στο 22ο λεπτό, ο Γιουσούφ Αχμέντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Λι Σιν Χο ισοφάρισε στο 26ο σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο κυριάρχησαν οι Νοτιοκορεάτες και έφτασαν στο 4-1, με γκολ των Κβακ Τε Χι στο 55ο λεπτό, Σιν Βουκ Κιμ στο 64ο και Λι Κεν Χο στο 80ό. Φυσικό ο τελευταίος συμπλήρωσε δύο τέρματα.

Επίσης, το Λίβανο, αουτσάιντερ της τωρινής φάσης των προκριματικών, παραχώρησε εντός έδρας 1-1 στο Ουζμπεκιστάν. Άλλωστε ο Αλί Αλ Σάντι ισοφάρισε με πανέμορφο φάουλ στο 34ο λεπτό. Είχε προηγηθεί το 1-0 των Ουζμπέκων στο 12ο λεπτό με τον Γιασούρ Κασάνοφ.

Παρακάτω οι βαθμολογίες, τα αποτελέσματα και η επόμενη αγωνιστική των προκριματικών της ασιατικής ζώνης:

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Λίβανος-Ουζμπεκιστάν 1-1
Κατάρ-Νότια Κορέα 1-4
Βαθμολογία: Νότια Κορέα 3 (1 αγ.), Ιράν 3 (1 αγ.), Κατάρ 3 (2 αγ.), Ουζμπεκιστάν 1 (2 αγ.), Λίβανος 1 (2 αγ.)
12 Ιουνίου: Νότια Κορέα-Λίβανος και Ιράν-Κατάρ.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ιαπωνία-Ιορδανία 6-0
Ομάν-Αυστραλία 0-0
Βαθμολογία: Ιαπωνία 6 (2 αγ.), Ιράκ 1 (1 αγ.), Αυστραλία 1 (1 αγ.), Ομάν 1 (2 αγ.), Ιορδανία 1 (2 αγ.)
12 Ιουνίου: Αυστραλία-Ιαπωνία και Ιράκ-Ομάν.

Σημείωση: Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στο Μουντιάλ. Οι δύο τρίτοι δίνουν διπλούς αγώνες μπαράζ, ο νικητής των οποίων θα αντιμετωπίσει τον πέμπτο της Νότιας Αμερικής σε νέα διπλή σειρά, που προσφέρει ένα «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.