Αφεντικό η Μπιλμπό

Η Μπιλμπάο επικράτησε στο ντέρμπι της Βασκονίας με 3-1 απέναντι στην Οσασούνα και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις.

Το απόλυτο αφεντικό στο ντέρμπι της Βασκονίας ήταν η Μπιλμπάο στην αναμέτρηση με την Οσασούνα στο «Σαν Μαμές». Οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0.

Ο Μουνιαΐν με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γκαμπιλόντο στο 38’ να κάνει το 2-0. Το πάρτι των τελευταίων λεπτών του πρώτου ημιχρόνου, τελείωσε στις καθυστερήσεις, με τον Μαρτίνεζ να κάνει

το 3-0.

Στο 70’ ο Λαμά αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απλά μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Νεκουνάμ.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραιθόθ, Ιραόλα, Εκίζα, Αμορεμπιέτα, Ντε Μάρκος, Ιτουράσπε, Μαρτίνεθ, Σουσαέτα (81' Ερέρα), Μουνιαϊν (76' Τοκέρο), Γκαμπιλόντο (46' Αουερτενέξτε), Γιορέντε.ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Φερνάντεζ, Μπερτράν, Ροβέρσιο (41΄ λτρ Λόλο), Σέρχιο, Νταμιά, Πουνιάλ, Νεκουνάμ, Ραούλ Γκαρσία, Άλβαρο (63' Μπαλντέ), Λαμά, Νίνο (75' Ανουνιζιάτα).