«Τρελό» ντέρμπι «αιωνίων»

Το γυναικείο βόλεϊ φημίζεται για την… τρέλα του και αυτή αποδείχθηκε στο σημερινό ντέρμπι «αιωνίων» στου Ρέντη. Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ, αλλά το ματς δεν ήταν τόσο…
απλό όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Οι «ερυθρόλευκες», που είναι φαβορί για πρωτάθλημα και κύπελλο, πήραν το πρώτο σετ με 25-20, με τις «πράσινες», που παίζουν αποκλειστικά με πιτσιρίκες, να κοντράρουν
αρκετά.

Μάλιστα, στο δεύτερο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-1, καθώς προηγήθηκε με 20-16 και 24-23. Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των αθλητριών του Τέλη Σωτήρχου, βγάζοντας παράλληλα απίστευτες άμυνες που το κρατούσαν στο παιχνίδι.

Στο +4 του ΠΑΟ, ο προπονητής του Ολυμπιακού άλλαξε πασαδόρο και η Τέζα (αντί της Χριστοδούλου) πήρε πόντους από το σερβίς, ενώ στο 23-24, η Λούκοβιτς με δύο πόντους και η Κοσμά με έναν, έγραψαν το 26-24 με 3-0 σερί και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο, όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα σπάσει τα ρεκόρ διασύροντας τον αντίπαλό του. Κι αυτό γιατί χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για να γίνει το σκορ 22-3!!! Κι όμως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε! Με σερί άσους της Μαλουσάρη και καλά μπλοκ της Κουντουρά, οι «πράσινες» έτρεξαν σερί 9-0 και πλησίασαν στο 22-13.

Φυσικά θα ήταν αδύνατο να υπάρξει συνέχεια κι έτσι οι κυπελλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 25-13 με τον άσο της Κοσμά, κατακτώντας το «τρίποντο».

Ωστόσο, η αντίδραση του νεανικού και άπειρου Παναθηναϊκού δείχνει πολλά, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός μπήκε με τον ρόλο του φαβορί, αλλά ίδρωσε να τον αποδείξει, καθώς μάλλον το είδε χαλαρά…