Βόλεϊ Γυναικών: Ο Απόλλωνας το ντέρμπι στη Λεμεσό (pics)

Σε στιλ προπόνησης η Τεχνοοικία ΑΕΚ κέρδισε στο Πολέμι τον τοπικό Άρη με 0 -3 πετυχαίνοντας την τέταρτή της νίκη στο πρωτάθλημα. Χωρίς να ιδρώσει η Τεχνοοικία ΑΕΚ πήρε το πρώτο σετ με 05 -25. Στο δεύτερο σετ η Τεχνοοικία ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με συνέπεια να μην αφήσει πολλά περιθώρια στην ομάδα του Πολεμίου

και να κερδίσει με 10 -25. Στο τρίτο σετ οι Λαρνακείς είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν και διάφορα σχήματα ενόψει των επόμενων αγώνων. Τελικά κέρδισαν με 14 -25 και τον αγώνα με 0 -3.

Άρης Πολεμίου: Μ.κουππή, Αντωνίου, Χατζηευσταθίου, Πεγειώτη, Ρ.Κουππή, Ανδρέου (Ξενοφώντος)

ΑΕΚ Λάρνακας: Χαραλάμπους, Δ.Κωνσταντίνου, Βοϊτζίνοβιτς, Δημητρίου, Τραϊκόφσκα, Τόμιτς (λίμπερο) Μοσφιλιώτη (Στυλιανού)

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Prestige Απόλλωνα το υποτιθέμενο ντέρμπι με την Transbunker ΑΕΛ κερδίζοντας άνετα με 3 -0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση με 15 βαθμούς. Αντίθετα, η ήττα αυτή ανέκοψε την ανοδική πορεία των «γαλαζοκιτρίνων». Ανώτερες οι κοπέλες του Prestige Απόλλωνα στο πρώτο σετ καθάρισαν σχετικά εύκολα το με 25 -15. Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι κοπέλες του Prestige Απόλλωνα και στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισαν με 25 -12, αφού οι παίκτριες της Transbunker ΑΕΛ δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν. Οι «γαλάζιες» δεν δυσκολεύτηκαν ούτε στο τρίτο σετ κερδίζοντας με 25 -16 και τον αγώνα με 3 -0.

Απόλλων: Σπύρου, Χουντίμα, Ζακχαίου, Λαβρούκ, Κις, Ιορδάνους (λίμπερο) Χριστοφόρου (Χατζηκωστάντα, Λεωνίδου)

ΑΕΛ: Κουδουνά, Στ.Κωνστσντίνου, Σουκχορούκοβα, Λεζένκινα, Παύλου, Τσακαταρασβίλι (λίμπερο) Ταλιαδώρου (Κυπριανού)

Στο «γαλάζιο» έκατσε η μπίλια στο ντέρμπι όπως εξελίχθηκε Ανόρθωσις – Ε.Ν. Αγ. Αθανασίου. Οι κοπέλες του Γιαννάκη Χριστοφόρου εξασφάλισαν τη νίκη με 3 -2 καταφέρνοντας να ελέγξουν το πέμπτο σετ το οποίο κέρδισαν με 15 -13. Οι Αμμοχωστιανές επέστρεψαν στις νίκες μετά από δυο άγονες αγωνιστικές και παλεύουν για την τετράδα. Αντίθετα, οι Λεμεσιανές πάλεψαν και σε ένα ακόμα αγώνα έδειξαν ότι διαθέτουν καλή ομάδα. Πραγματική μάχη έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να έχουν εναλλασσόμενη υπεροχή και τελικά να χαμογελάει η ομάδα του Αγίου Αθανασίου που κέρδισε 22 -25. Η ομάδα του Γιαννάκη Χριστοφόρου αντέδρασε και αφού περιόρισε τα λάθη της έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα ισοφαρίζοντας σε 1 -1 παίρνοντας το σετ με 25 -18. Εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ οι παίκτριες της Ανορθώσεως κέρδισαν το τρίτο σετ με 25 -18 προηγούμενες στον αγώνα με 2 -1. Οι παίκτριες της Αλεξίας Ροτσίδου δεν το έβαλαν κάτω και παίζοντας καλό βόλεϊ πήραν το σετ με 20 – 25 ισοφαρίζοντας σε 2 -2. Η Ανόρθωσις στο τάι – μπρέικ ήταν πιο συγκεντρωμένη κερδίζοντας μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα με 15 -13 κερδίζοντας τον αγώνα με 3 -2.

Αρης Πολ. - ΑΕΚ Λάρνακας 0-3 (05-25, 10-25, 14-25)

Απόλλων - ΑΕΛ 3-0 (25-15, 25-12, 25-16)

Ανόρθωσις - Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου 3-2 (22-25, 25-18, 25-18, 20-25, 15-12)

ΘΟΙ Αυγόρου - Ολυμπιάδα Ν. 3-2 (21-25, 25-14, 24-26, 25-13, 16-14)

Ανόρθωσις: Κωνσταντίνου, Ριαλά, Οικονομίδου, Μπρατούχινα, Κ.Γιασουμή, Φ.Ιωάννου, (λίμπερο) Δαϋιδ

ΕΝΑΑΘ: Ταβέλλα, Κούπερ, Κωνσταντινίδου, Νιόκκα, Κοβάλιοβα, Χριστοφόρου (λίμπερο) Χατζήκυριακου

ΘΟΙ Αυγόρου: Χαραλάμπους, Οθωνος, Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χατζηκωνσταντίνου (λίμπερο) Δ.Κούτα

Ολυμπιάδα Ν: Πέτρου, Χριστοδούλου, Χαραλάμπους, Μακλάσκι, Πέτρου, Παπαγιάννη, (λίμπερο) Στ.Σταύρου