Τρίποντη... βόμβα και 2-0 οι Λέικερς (vid)

Mε ένα σουτ τριών πόντων του Άντονι Ντέιβις στην εκπνοή του αγώνα, οι Λέικερς κατάφεραν να νικήσουν με 105-103 τους Νάγκετς, φτάνοντας στο 2-0 στους τελικούς της Δύσης στο Disney World

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι, όπου οι Καλιφορνέζοι ήταν μπροστά στο σκορ με +16 στην τρίτη περίοδο, αλλά και με +8 τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Νίκολα Γιόκιτς με ένδεκα σερί πόντους, έκανε το ματς... θρίλερ.

Ο Ντέιβις σημείωσε 31 πόντους, εκ των οποίων τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έφτασε σε double double, με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στους 30 πόντους...σταμάτησε ο Γιόκιτς, ο οποίος είχε επίσης  9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ σημείωσε 25 πόντους (8/19 σουτ).
Το επόμενο -τρίτο- παιχνίδι του τελικού, θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης.