Τώρα ήταν... σοβαρή!

Μετά το... κάζο στην έδρα της Κέμπριτζ, η σοβαρή Γιουνάιτεντ νίκησε 3-0 στο «Ολντ Τράφορντ» και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.Στην έδρα της Κέμπριτζ έκανε... αγγαρεία και λίγο έλειψε να το «πληρώσει», ωστόσο το βράδυ της Τετάρτης ήταν ουσιαστικά και... ξέμπλεξε εύκολα! Η Η Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-0, έχασε πολλές ευκαιρίες και βρέθηκε στους «16» του Kυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ άνοιξε το σκορ με τον Μάτα στο 25’. Ο Ισπανός σημείωσε έτσι μία τρομερή επίδοση στο Κύπελλο, αφού έχει συμμετοχή
σε 15 γκολ σε ισάριθμα ματς (6 γκολ και 9 ασίστ). Η πίεση της Γιουνάιτεντ συνεχίστηκε και επτά λεπτά αργότερα ο Ρόχο βρήκε δίχτυα για το 2-0. Μάλιστα, ήταν το πρώτο τέρμα του Αργεντίνου με την φανέλα της Γιουνάιτεντ. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Γουίλσον στο 73'. Η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε συγκροτημένη, πειθαρχημένη και όσο σοβαρή έπρεπε μετά το... κάζο στην έδρα της Κέμπριτζ. Έτσι με το 3-0 συνεχίζει στο FA Cup, περνώντας στην φάση των «16». Ο Λουίς Φαν Χάαλ παρουσίασε ενδεκάδα... πρωταθλήματος, ώστε να αποφύγει το «πάθημα» των άλλων μεγάλων της Πρέμιερ Λιγκ. Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Γιανγκ στη δράση, ο οποίος πήρε τη θέση του Ρόχο στο 81'. Στο εξωαγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε με είκοσι λεπτά καθυστέρηση λόγω των προβλημάτων κυκλοφορίας στο Μάντσεστερ που είχαν ως αποτέλεσμα τη μη έγκαιρη προσέλευση φιλάθλων στο γήπεδο. Τα άλλα σημερινά ματς στο Κύπελλο:Φούλαμ - Σάντερλαντ 1-3Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Πρέστον 1-3 Τα ζευγάρια της φάσης των «16»:Κρίσταλ Πάλας – Μπόλτον/Λίβερπουλ (4/2)Άρσεναλ – ΜίντλεσμπροΓουέστ Μπρομ – Γουέστ ΧαμΆστον Βίλα – ΛέστερΜπράντφορντ – ΣάντερλαντΜπλάκμπερν –ΣτόουκΝτέρμπι – ΡέντινγκΠρέστον– Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ