Το μη χείρον, βέλτιστον για τη Σεβίλλη

Η Σεβίλλη έσωσε ένα πόντο στο Βίγκο, όμως παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού στην La Liga!

Η Σεβίλλη για μία ακόμα αγωνιστική θα κοιμηθεί στην ζώνη υποβιβασμού της La Liga, ωστόσο τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πραγματικά πολύ χειρότερα.

Η Θέλτα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος και ρευστοποίησε την καλή της απόδοση με ένα γκολ που προήλθε από υπέροχο τελείωμα με λόμπα από τον Γκάμπριελ Βέιγκα (33’, 1-0).

Τα περισσότερα

αστέρια των Ανδαλουσιανών υστέρησαν, ωστόσο ήρθε ένας πιτσιρικάς ο Κίκε Σάλας να γράψει με προβολή το 1-1 (54’), το οποίο οι Σεβιγιάνοι κράτησαν με νύχια και με δόντια παρά την αποβολή του Καρμόνα στο 86ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Αλμερία ήταν πολύ κοντά σε τεράστια εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Κάντιθ, έχοντας προβάδισμα από το 40ό λεπτό με τον Μελέρο, ωστόσο ένας παλιός παίκτης του ΠΑΟΚ κράτησε τους γηπεδούχους στην ζωή.

Ο Λούκας Πέρεθ έκανε το τελικό 1-1 (81’) και η Κάντιθ ισοβαθμεί στους 12 βαθμούς με την Σεβίλλη, εντός της ζώνης υποβιβασμού.