Τα ρεκόρ του Λεβαντόφσκι

"Μεταλλαγμένος" από την ίωση που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες ημέρες, ο Λεβαντόφσκι επέστρεψε, πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Βόλφσμπουργκ και μόλις συμπληρώθηκαν 50 λεπτά αγώνα άρχισε να... πυροβολεί. Μπάγερν-Βόλφσμπουργκ 5-1.

Στο 51' ισοφάρισε για τους Βαυαρούς, στο 52' έκανε το 2-1, στο 55' το 3-1, στο 57' το 4-1 και στο 60' έγραψε με γκολάρα το 5-1!

Συγκεκριμένα ο Πολωνός φορ σκόραρε στο 50'40", στο 51'40", στο 54'01", στο 56'21" και στο 59'38". Χρειάστηκε δηλαδή λιγότερα

από εννέα λεπτά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα 5 φορές.

Ας δούμε μερικά από τα ρεκόρ που κατέρριψε:

Ο Πολωνός κατέρριψε το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga, καθώς χρειάστηκε μόλις 3'22", ξεπερνώντας έτσι τον Μίκαελ Τόνις της Ντούισμπουργκ που κρατούσε το ρεκόρ από τις 27 Αυγούστου 1991.

Μέσα σε διάστημα 5'42" ο Λεβαντόφσκι είχε πετύχει ήδη 4 γκολ, επίδοση που αποτελεί επίσης ρεκόρ στην ιστορία της Bundesliga.

Ο φορ της Μπάγερν ολοκλήρωσε το έργο του πετυχαίνοντας και το 5ο γκολ του στο παιχνίδι, σε 8'59", καταρρίπτοντας και αυτό το ρεκόρ (5 γκολ σε λιγότερο από 9 λεπτά).

Παράλληλα τα 5 γκολ σε 9 λεπτά αποτελεί ρεκόρ σε ολόκληρη την ιστορία των 4 μεγαλύτερων πρωταθλημάτων της Ευρώπης!