Συναρπαστικό παιχνίδι με νικήτρια την ΕΘΑ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια του δεύτερου χρονικά αγώνα για την 4η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος", επικρατώντας της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 76-74. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού! Με την νίκη αυτή η ΕΘΑ έφτασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα, με την Ένωση να είναι στους

24. Χωρίς τον Άντερσον αγωνίστηκαν οι "βυσσινί". Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Πίαρσον με 25 πόντους (17 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με την Ένωση να παίρνει προβάδισμα με 6-2 μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Η ΕΘΑ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε στο σκορ με 8-6, ενώ στην συνέχεια ο αγώνας κυλούσε ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 16-14.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας μετά από ενάμιση λεπτό να πάρει προβάδισμα με 23-16. Η ΕΘΑ στην συνέχεια ανέβασε στροφές, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει το παιχνίδι, τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου, με το σκορ να είναι στο 30-30. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στην εξέλιξη του αγώνα, με το σκορ να φθάνει στο 39-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την συμπλήρωση ενάμιση λεπτού στην τρίτη περίοδο η ΕΘΑ πήρε ξανά προβάδισμα με 44-42, με την Ένωση να σημειώνει ένα σερί επτά πόντων στην συνέχεια και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 49-44. Οι "κιτρινόμαυροι" απάντησαν με ένα νέο σερί επτά πόντων, παίρνοντας προβάδισμα με 51-49. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 54-52.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Ένωση αύξησε την διαφορά στο σκορ στους πέντε πόντους (61-56), με την ΕΘΑ να μειώνει σε 63-62, ένα λεπτό αργότερα. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους με τους Θωμά και Χάσκισον, φέρνοντας το σκορ στο 67-62. Η ΕΘΑ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 72-72, ένα λεπτό και δεκαεπτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με το παιχνίδι να είναι στο 74-74 μισό λεπτό πριν το φινάλε, και τον Γκόλντεν να σημειώνει δίποντο λίγο πριν το φινάλε και να δίνει την νίκη στην ΕΘΑ με 76-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 39-38, 54-52, 74-76

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Στρατής 2, Πυρίλλης 2, Θωμά 8 (2), Σιόκουρος, Μακλέιν 9 (2), Κουμής, Σάμουελς 12 (2), Σολωμού, Χοτ 25 (2), Χάσκισον 16.