Στον Κεραυνό το ντέρμπι της αγωνιστικής

Επικράτησε της ΕΘΑ στο Στρόβολο με 67-61, διατηρώντας την 3η θέση στη βαθμολογία

Τη διατήρηση της τρίτης θέσης με το τέλος του β΄ γύρου, στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας εξασφάλισε ο Κεραυνός το βράδυ του Σαββάτου (31/1/15), μετά τη νίκη του με 67-61 επί της ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Η νίκη των «ερυθροκίτρινων» τούς κράτησε στο κυνήγι της κορυφής, αφού παρέμειναν με μία ήττα διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή

(1/2/15) στο «Λευκόθεο» με τον Απόλλωνα. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος του συγκεκριμένου αγώνα, η βαθμολογική κατάταξη θα παραμείνει η ίδια, και έτσι είναι έτοιμος ο καταρτισμός του προγράμματος στον γ΄ γύρο. Δηλαδή: 1. ΑΠΟΕΛ, 2. Πετρολίνα ΑΕΚ, 3. Κεραυνός, 4. ΕΘΑ, 5. Απόλλων, 6. Ένωση και 7. «Καπάτσος» Ομόνοια.

Στον αγώνα κυριάρχησαν οι άμυνες, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη σημασία σε αυτόν τον τομέα, στον οποίο πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό, κάτι που καταδεικνύει και το τελικό σκορ. Σημειώνουμε, ότι ο Κεραυνός είχε δύο σημαντικές απουσίες, αφού δεν αγωνίστηκαν εξαιτίας τραυματισμού οι Ντέλβον Τζόνσον (μέση) και Άντονι Γουίντεν (τενοντίτιδα), ενώ έκανε την πρώτη εμφάνισή του ο Νταμίρ Κρουπάλια, που αντικατέστησε τον Αλεκσάνταρ Νταμιάνοβιτς. Ουσιαστικά τη νίκη στον Κεραυνό χάρισαν οι Κύπριοι αθλητές του, με τους Παντούρη και Πηλαβά (σε διαφορετικούς ρόλους) να έχουν τεράστια συνεισφορά. Η ΕΘΑ, μπορεί να κυριάρχησε μέσα στις δύο ρακέτες (43-31 τα ριμπάουντ υπέρ της), όμως πλήρωσε τα πολλά λάθη της, φτάνοντάς το στον αριθμό ρεκόρ για φέτος, τα 24! Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να έχουν τα προβλήματα απουσιών από τη μια και κούρασης από την άλλη, πάλεψαν με τα δικά τους όπλα για την πολύ σημαντική νίκη, την οποία κράτησε ο Κεραυνός, που είχε και το προβάδισμα μετά το δεύτερο λεπτό.

Η καλή περιφερειακή ευστοχία του Κεραυνού ήταν αυτή που του έδωσε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και με σερί 8-0 ξέφυγε στο 4΄20΄΄ με 12-4. Η ΕΘΑ προσπαθούσε να επιστρέψει με κατάληξη των επιθετικών της προσπαθειών μέσα στη ρακέτα (εν τη απουσία Τζόνσον), όμως δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (18-7) στο 8΄33΄΄, με τους Παντούρη και Μπιγκς να έχουν από 7 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-12, με την ΕΘΑ στη συνέχεια να γυρίζει την άμυνά της σε ζώνη και να δυσκολεύει τον Κεραυνό, ο οποίος δεν είχε την υπομονή στο γύρισμα της μπάλας και ήταν άστοχος στα περιφερειακά σουτ. Ωστόσο, η άμυνα των γηπεδούχων εξακολουθούσε να είναι αποτελεσματική, με τη διαφορά να παραμένει κοντά στους 7-9 πόντους. Στο 15΄56΄΄ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 5 πόντους (29-24), για να λήξει το πρώτο ημίχρονο στους 6 (37-31).

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κεραυνός συνέχισε να δυσκολεύεται να σπάσει την άμυνα ζώνης της ΕΘΑ, αφού ήταν και πάλι άστοχος από την περιφέρεια. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κυριαρχούσαν και στα ριμπάουντ, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (41-38) στο 24΄ και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Οι άμυνες των δύο ομάδων συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα, οδηγώντας τους αντιπάλους τους είτε σε λάθη είτε σε άστοχα σουτ, με τον Κεραυνό να έχει το ξέσπασμά του μέχρι το 27΄45΄΄, όταν με σερί 10-0 ξέφυγε εκ νέου με 51-38, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-43.

Οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, καταφέρνοντας να τρέξουν σερί 0-7 και να μειώσουν σε 55-50 στο 34΄28΄΄. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, μέχρι που τους ξεκόλλησε από τους 55 πόντους ο Ανδρέας Πηλαβάς, με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. στο 35΄06΄΄. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν παρόμοια, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να σπαταλούν τις πλείστες των επιθέσεών τους και τον Κεραυνό να διατηρεί προβάδισμα κοντά στους 5 πόντους. Με το σκορ στο 60-55 μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν πιο καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση και μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το προβάδισμά τους. Ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 67-61, που κράτησε τον Κεραυνό σε τροχιά κορυφής.

Δεκάλεπτα: 21-12, 37-31, 55-43, 67-61.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Γιώργος Καλαφατάκης)

(13/19β., 15/34δ., 8/23τρ., 23-8ρ., 13ασ., 13κλ., 1κ., 14λ.): Ντιγκς 12, Πηλαβάς 9 (2), Μιχαήλ 4, Παντούρης 18 (3), Μπιγκς 9 (1), Μπόγκαβατς 12 (1), Θεοχαρίδης, Κρουπάλια 3 (1).

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

(6/11β., 20/41δ., 5/19τρ., 28-15ρ., 10ασ., 9κλ., 3κ., 24λ.): Κάιλς 8 (2), Ρος 14 (1/6τρ., 15ρ.), Αναστασιάδης 7 (1), Ράσελ 14, Τόμιτς 2, Μασάμπα 10 (1), Κερκ 4, Φιλίππου, Ζαχαρίου 2, Χρίστου.