Στην δεύτερη παράταση οι Ράπτορς τους Σέλτικς και έκαναν το 3-3 (vid)

Χωρίς αμφιβολία ήταν ο αγώνας της χρονιάς. Νικητής μετά από δύο παρατάσεις το Τορόντο (125-122), το οποίο ισοφάρισε την σειρά σε 3-3 απέναντι στην Βοστώνη και όλα τα κριθούν στον 7ο τελικό. Διαμαρτυρίες για την διαιτησία και ένταση στο τέλος.

Ήταν ένας αγώνας «ο θάνατος σου, η ζωή μου» μιας και οι Ράπτορς με ήττα έλεγαν... αντίο στην χρονιά. Και ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι πλέι οφ που τα είχε όλα. Μεγάλα καλάθια, δυνατές κόντρες, διαμαρτυρίες για σφυρίγματα διαιτητών και ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων μετά το τέλος του αγώνα.

Οι Σέλτικς

χάρη στον εκπληκτικό Μπράουν που είχε 21 πόντους, κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 52-48, αλλά οι Ράπτορς αντέδρασαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο χάρη σε τρίποντα από τον ΒανΒλίτ ώστε να κάνουν ένα σερί 12-2 και να μετατρέψουν το 62-58 σε 64-70 και να έχουν το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (77-81).

Οι Σέλτικς έκαναν το δικό τους σερί με τρίποντα (9-2) ώστε να προηγηθούν με 89-88, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν διαφορά. Το τελευταίο δίλεπτο ήταν δραματικό με τον Τάις να καρφώνει και να διαμορφώνει το 98-98. Οι Ράπτορς συνέχισαν να είναι άστοχοι, με τον Τέιτουμ να κάνει λάθος στην επίθεση των Σέλτικς στα 44΄΄, πετώντας την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, προφανώς έχοντας μπερδευτεί με την παρουσία του προπονητή του Τορόντο, Νικ Νερς σε ένα σημείο δίπλα στην γραμμή του γηπέδου. Ο Σιάκαμ ήταν άστοχος στην επίθεση των Ράπτορς στα 25΄΄ με τον Ουόκερ να προσπαθεί να δώσει την νίκη στην Βοστώνη στα 3΄΄ αλλά ήταν άστοχος στο λέι απ, όπου διαμαρτυρήθηκε για φάουλ. Οι Καναδοί ζήτησαν τάιμ άουτ, αρχικά οι διαιτητές έδειξαν τζάμπολ (Ανονούμπι και Τάις είχαν τα χέρια στην μπάλα) όμως άλλαξαν την απόφαση σε τάιμ άουτ.

Οι Σέλτικς είχαν να… δώσουν ένα φάουλ, το έκαναν με τον Τέιτουμ με 9 δέκατα να απομένουν, ενώ το σουτ του Σιάκαμ από το κέντρο ήταν άστοχο, με το 98-98 να παραμένει και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στην πρώτη περίοδο οι Ράπτορς είχαν το προβάδισμα, αλλά ο Μπράουν ήταν ψύχραιμος στις κρίσιμες βολές και με 2/2 έκανε το 106-106, με τον Πάουελ να αστοχεί στην εκπνοή για το Τορόντο.

Στην δεύτερη παράταση ο Πάουελ έκανε την διαφορά με 10 πόντους, κυρίως με το «γκολ φάουλ» όταν διαμόρφωσε το 117-121 αλλά και με τις δύο βολές στο 122-125 με 5΄΄ δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι Σέλτικς είχαν ένα τελευταίο σουτ, με τον Σμαρτ εκτός ισορροπίας να αστοχεί. Η ένταση ήταν τόσο μεγάλη μετά το τέλος του αγώνα με τους παίκτες να αρχίζουν να μιλάνε σε έντονο ύψος μεταξύ τους, κυρίως ο Σμαρτ με τον Λάουρι.

Από την Βοστώνη ο Μπράουν είχε 31 πόντους (5/5β., 7/17διπ., 4/13τρ.) και 16 ριμπάουντ, ο Τέιτουμ 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Σμαρτ 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για το Τορόντο ο Λάουρι είχε 31 πόντους (3/4β., 6/10διπ., 6/10τρ.), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο ΒανΒλιτ 21 πόντους, ο Πάουελ 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-21, 52-48, 77-81, 98-98 (καν.αγ.), 106-106 (α' παρ.), 122-125 (β' παρ.)