Στα προημιτελικά με Τζέκο η Ρόμα (video)

Με συνταγή... Γιουβέντους και σκόρερ τον «καυτό» Έντιν Τζέκο, η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ, «κάλυψε» την ήττα του πρώτου αγώνα (2-1) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το «εύθραυστο» 2-1 της πρώτης αναμέτρησης στο Χάρκοβο πριν τρεις εβδομάδες καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου του αποψινού αγώνα, με την Ρόμα «σφιγμένη» προκειμένου να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να ψάξει το ένα γκολ της νίκης-πρόκρισης, ενώ η φρέσκια

Σαχτάρ Ντόνετσκ, με εξαιρετικούς τους Μάρλος, Φρεντ, Τάισον στη μεσαία γραμμή, δημιούργησε ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Άλισον Μπέκερ, με τους Μανωλά, Φάτσιο, Κολάροφ πάντως να αμύνονται σθεναρά, «καλύπτοντας» τον κάπως νευρικό Φλορέντσι στο δεξί άκρο της οπισθοφυλακής.

Στο 52ο λεπτό οι «Τζιαλορόσι» βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα, με «δράστη» (ποιον άλλον;) τον Έντιν Τζέκο, καθώς ο 32χρονος Βόσνιος διεθνής επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας από μια εντυπωσιακή «βαθιά» μεταβίβαση του Κέβιν Στρόουτμαν και την έστειλε να... αναπαυθεί στα δίχτυα του Αντρέι Πιατόφ, με τους Ιταλούς στη συνέχεια να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, τους Ουκρανούς ανίκανους να απειλήσουν ουσιαστικά και την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ιβάν Ορντέτς στο 82' μαζί με την άσχημη ενέργεια του Φακούντο Φερέιρα να πετάξει κάτω ένα ball boy που καθυστερούσε να του δώσει την μπάλα λίγο αργότερα να είναι τα μοναδικά αξιοσημείωτα μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Μαγιένκο.

Ρόμα: Άλισον, Φλορέντσι, Φάτσιο, Μανωλάς, Κολάροφ, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στροούτμαν, Τσενγκίζ Ουντέρ (65' Ζέρσον), Περότι, Τζέκο

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιατόφ, Μπούτκο, Στεπανένκο (74' Άλαν Πάτρικ), Τάισον, Φρεντ, Μπερνάρντ, Μάρλος (82' Ντεντίνιο), Ορντέτς, Φερέιρα, Ισμαΐλι, Ρακίτσκι