Ρεκόρ και αριθμοί των γαλαζοκιτρίνων

Ο ΑΠΟΕΛ μέσω facebook παραθέτει ρεκόρ και αριθμούς απο την φετινή παρουσία της ομάδας.

Ρεκόρ και αριθμοί:

1) Ο ΑΠΟΕΛ θα πετύχει φέτος ιστορικό ρεκόρ αφού θα ξεπεράσει το όριο των 54 αγώνων που πέτυχε την περίοδο 11-12. Φέτος δεδομένα θα αγωνιστεί σε 55 αγώνες (1 Super Cup,

12 Ευρώπη, 36 Πρωτάθλημα, 6 κύπελλο)
2) Έχει ήδη συντρίψει το ρεκόρ σκοραρίσματος από την χρονιά που ξεκίνησαν να διεξάγονται τα play-offs.
3) Υπολείπεται 8 γκολ για να ισοφαρίσει την ιστορική επίδοση σκοραρίσματος (89 γκολ) σε μια περίοδο, που διατηρείται από το 1967.
4) Με 5 αγώνες να υπολείπονται, 17 ποδοσφαιριστές έχουν ξεπεράσει το φράγμα των 1000 λεπτών στο πρωτάθλημα. Το 2014-15 το είχαν ξεπεράσει 15 ποδοσφαιριστές, το 2013-14 μόλις 13 ποδοσφαιριστές, το 2012-13 ήταν 15 ποδοσφαιριστές και το 2011-12 πάλι 17 ποδοσφαιριστές. Φέτος αναμένεται να ξεπεραστεί ο αριθμός 17 αφού δύο ποδοσφαιριστές βρίσκονται στα 924 και 921 λεπτά αντίστοιχα.
5) Το φράγμα των 2000 λεπτών ετοιμάζεται να ξεπεράσει ο Tomas De Vincenti. Ο Αργεντινός πέτυχε φέτος 14 γκολ και μοίρασε πολλές ασίστ αγωνιζόμενος ακόμα και με σπασμένο χέρι.
6) Τις 2000 λεπτά ξεπέρασαν ήδη οι Vinicius και Morais.