Πρωταθλήτρια η Ομόνοια...και συνεχίζει αήττητη

Για δεύτερη σερί χρονιά η Ομόνοια κατακτά το πρωτάθλημα στην πετόσφαιρα.

Δεν πήρε μόνο τα δυο σετ που χρειαζόταν η Ομόνοια κόντρα στην ΑΕΚ Καραβά, αλλά πήρε και τη νίκη με 1-3 εκτός έδρας και παράλληλα κατέκτησε και το δεύτερο σερί πρωτάθλημα στην ιστορία του τμήματος.
Οι πράσινοι γνωρίζοντας πως σήμερα με δυο σετ θα κατακτούσαν και μαθηματικά τον τίτλο, μπήκαν δυνατά στον αγώνα

και με σχετική ευκολία προηγήθηκαν με 0-2, πετυχαίνοντας τον μεγάλο τους στόχο.

Ωστόσο οι πράσινοι ήθελαν να κερδίσουν τον αγώνα για να πετύχουν τον επόμενο τους στόχο, όπου είναι να ολοκληρώσουν το πρωτάθλημα αήττητοι.
Κάτι που πέτυχαν στη συνέχεια αν και η ΑΕΚ Καραβά κατέκτησε το τρίτο σετ.

Σπ. Κύπριανού: Pokka ΑΕΚαραβά – Ομόνοια 1-3 (19-25, 20-25, 25-20, 14-25)

Αποφασισμένη για όλα μπήκε στον αγώνα η Ομόνοια. Γνωρίζοντας ότι με δυο σετ εξασφαλίζουν τον τίτλο οι παίκτες του Σάββα Σάββα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και αυτό τους βγήκε. Κέρδισαν το πρώτο σετ με 19-25 και πήραν ψυχολογικό και όχι μόνο προβάδισμα με το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και έχασαν το σετ.

Pokka ΑΕΚαραβά(Χ. Κανεστράτσι):Κνέζεβιτς, Ράντιτς, Ροντόλφο, Ράμμα, Αντωνιάδης, Χριστοφή. Λίμπερο: Χ’’Δαμιανού.

Ομόνοια(Σ.Σάββα):Ρεϊνάλντο, Σ.Πετρακκίδης, Άλβες, Τούλιο, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης. Λίμπερο: Αντωνίου.