Πήρε το θρίλερ η Ζαλγκίρις κόντρα στη Βίρτους

Η Ζαλγκίρις βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Βίρτους, όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίγκνας Μπραζντέικις έφτασε στη μεγάλη νίκη με 68-65. Μοιραίος για την ιταλική ομάδα ο Μίλος Τεόντοσιτς, που με δύο λάθη στο φινάλε «κρέμασε» τους συμπαίκτες του.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις σε όλο το πρώτο ημίχρονο έβλεπε την πλάτη της Βίρτους, όμως στην επανάληψη μεταμορφώθηκε και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με τη βοήθεια του Τεόντοσιτς, που έκανε δύο καθοριστικά λάθη σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ και μεγάλος πρωταγωνιστής

για τη Ζαλγκίρις ήταν ο Ίγκνας Μπραζντέικις, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, τους 4 εξ αυτών στο φινάλε που έκριναν το ματς. Στους 13 ο Ρόλαντ Σμιτς, που είχε και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Βίρτους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιλ Ουίμς με 15 πόντους, με τον Μαμ Τζαϊτέ να προσθέτει άλλους 9.

Βίρτους παρούσα, Ζαλγκίρις... απούσα

Η Βίρτους μπήκε στο ματς με περισσότερη ενέργεια και πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 0-6 στο 2'. Η Ζαλγκίρις ήταν άστοχη, έκανε λάθη, με τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Οτζελέγε να διαμορφώνουν στο 4' το 2-11. Ο Χάκετ στο 5' έγραψε το 6-15, φτάνοντας παράλληλα τους 5 πόντους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-15 στο 6', όμως ο Μίκι με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (9-19). Η Ζαλγκίρις βρίσκοντας κυρίως πόντους από την γραμμή των βολών (7/8) πλησίασε σε 14-19 στο 8', με τη Βίρτους όμως να απαντά άμεσα με σερί 5-0 και να στέλνει και πάλι το ματς στο +10 (16-26) και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-24.

Έκαναν... θραύση Ουίμς και Μίκι

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Ουίμς έστειλε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε διψήφια διαφορά (19-29), έχοντας φτάσει ήδη τους 10 πόντους σε μόλις 4:14 λεπτά συμμετοχής με 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Ο Τέοντοσιτς στο 12' πήγε τη Βίρτους για πρώτη φορά στο +12 (19-31). Ο Έβανς και πάλι με βολές (10/11) μείωσε σε 22-31 στο 13', όμως η Βίρτους βρήκε και πάλι άμεση απάντηση και προηγήθηκε με 22-33 στο 14'. Oι γηπεδούχοι σταθερά με τις βολές (13/15) μείωσαν σε 27-34 στο 16', με τον Μίκι με τρεις τάπες να είναι αυτός που «έκοψε» τη φορά στη Ζαλγκίρις και το προβάδισμα με 27-36 στην ομάδα του Σκαριόλο στο 18'. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πλησίασαν σε 31-36, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 31-38.

Επέστρεψαν οι Λιθουανοί και το έκαναν ντέρμπι

Η Ζαλγκίρις μπήκε μεταμορφωμένη στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, έχοντας συγκέντρωση και υπομονή στο ματς και σταδιακά «ροκάνισε» τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 23' σε 38-40, για να ισοφαρίσουν σε 40-40 στο 24' και να πάρουν για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα με 42-41 στο 25', με πρωταγωνιστή τον Σμιτς, που έφτασε τους 9 πόντους. Η αναμέτρηση στη συνέχεια απέκτησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και τη Βίρτους στο 28' να παίρνει μικρή διαφορά 3 πόντων (44-47), με τον Ουίμς να ηγείται στην επίθεση της ιταλικής ομάδας με 15 πόντους και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τη Βίρτους με 52-53.

Μπραζντέκις πρωταγωνιστής, μοιραίος ο Τεόντοσιτς

Στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου η Βίρτους κατάφερε μετά από αρκετή ώρα να πάρει προβάδισμα με 5 πόντους (52-57) στο 32'. Η Ζαλγκίρις δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο και μείωσαν στο πόντο (58-59) στο 35', με την ομάδα του Σκαριόλο να παίρνει και πάλι διάφορα με +5 (58-63) στο 36' και να αποκτά προβάδισμα στην υπόθεση νίκη.  Η Ζαλγκίρις μείωσε σε 60-63 στο 37', όμως ο Λούντμπεργκ διαμόρφωσε το 60-65 στο 38'. Ο Έβανς στα 42" μείωσε σε 64-65 και έβαλε φωτιά στο ματς, με τους Ιταλούς να κάνουν λάθος στα 22" και τον Μπραζντέικις με καλάθι στα 13" να δίνει προβάδισμα με 66-65 στους Λιθουανούς, με τον Τεόντοσιτς να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση και τη Ζαλγκίρις να παίρνει να φτάνει στην επικράτηση με 68-65 χάρη σε δύο βολές του πρωταγωνιστή Μπραζντέικις, αφού η Βίρτους δεν κατάφερε καν να εκδηλώσει επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65