Πήρε το ντέρμπι με την Πολωνία η Τσεχία

Η Τσεχία κατάφερε να επικρατήσει με 94-84 της Πολωνίας με πρωταγωνιστές Σατοράνσκι-Χρούμπαν και Μπόχατσικ και ετοιμάζεται για το ματς της 5ης θέσης με την Σερβία.

To ματς

To έμμεσο τρίποντο του Βαζίνσκι έγραψε το 15-6 για τους Πολωνούς, αλλά με ένα σερί 10-0, οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά με 15-16 χάρη στο τρίποντο του Χρούμπαν. To πρώτο δεκάλεπτο τελειώσε με τον Κούλιγκ να γράφει το 23-23.

Oι 2 βολές του Γκρουτσέφσκι διαμόρφωσαν το 29-26 στο 13', όμως η παρέα του Σατοράνσκι δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Το 33-31 έγινε 33-43 με ένα φοβερί σερί 12-0 με τον

Άουντα. Ο Βαζίνσκι σκόραρε για το 35-43 στο 20'. Οι Τσέχοι είχαν εξαιρετικοί στα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, με 8/12.

Η Πολωνία με 3 σερί τρίποντα μείωσε σε 46-48 με τον Βαζίνσκι. Το ματς έγινε ντέρμπι στην 3η περίοδο και ο Σλότερ έγραψε το 63-62 στο 28', αλλά η απάντηση του Σατοράνσκι ήταν άμεση για το 63-64, ένα σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα της περιόδου που ολοκληρώθηκε με το comeback της Πολωνίας.

Oι 2 βολές του Βαζίνσκι έφεραν το σκορ στο 74-72, αλλά ο Σατοράνσκι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Με τρίποντο του Χρούμπαν οι Τσέχοι έκαναν το 79-74 στο 37'. Ο Βαζίνσκι μείωσε σε 82-86, 49 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Σατοράνσκι όμως έκανε το 82-88, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Χούμπαν να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 82-90. Ο Σατοράνσκι με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-94.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94