Πήραν το τρίποντο Έβερτον και Νιούκασλ

Η Έβερτον πέτυχε υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στη Γουλβς και έπιασε την Τότεναμ στον βαθμολογικό πίνακα στους 59 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ριτσάρλισον στο 48'. Ο Σίγκουρτσον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Ριτσάρλισον πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Ρούντι.

Οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, δίχως αποτέλεσμα. Εξίσου άκαρπες ήταν και οι διαμαρτυρίες των "λύκων" στο 80' για χέρι του Σίγκουρντσον εντός περιοχής. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, ωστόσο η απόφαση ήταν ότι δεν υπάρχει πέναλτι.

Σε άλλο σημερινό παιχνίδι πρωταθλήματος, η Νιούκασλ επικράτησε της ουραγού (και υποβιβασμένης) Σέφιλντ με 1-0 στο "Σεν Τζέιμς Παρκ", χάρη στο γκολ του Γουίλοκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.