«Πέντε στα πέντε» η Μπαρτσελόνα

ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ /Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021, 23:45:44 / Τελευταία Ενημέρωση: 23:55 / Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα την αναμέτρηση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Βαρκελώνη, διευρύνοντας σε 5-0 το -αήττητο- σερί της και δίνοντας συνέχεια στη «συγκατοίκηση» με την Αρμάνι Μιλάνο στην κορυφή της κατάταξης στη Euroleague. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 84-58 των Ρώσων, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη ήττα

τους.

Η διάρκεια που επέδειξε η Μπαρτσελόνα στο κομμάτι της επίθεσης για 30 λεπτά, σε συνδυασμό με την άμυνα της δεύτερης περιόδου (κράτησε τους Ρώσους στους 8 πόντους), απλοποίησαν το έργο των Καταλανών, οι οποίοι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +17 (44-27), ενώ μπήκαν στον... επίλογο της αναμέτρησης στο +25 (66-41). Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος με τους Καταλανούς να γράφουν άνετα το «5 στα 5».

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολα Μίροτιτς με 20 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58