Πεντάστερη Σίτι

Παίζοντας καταπληκτική μπάλα και όντας σούπερ αποτελεσματική, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε κομμάτια την Νιούκαστλ (5-0) και μείωσε στο -5 από την Τσέλσι.Το κίνητρο ήταν μεγαλύτερο από τη στιγμή που η Τσέλσι είχε νωρίτερα πετάξει δύο βαθμούς εντός έδρας με την Μπέρνλι και οι Citizens δεν είχαν σκοπό να αφήσουν το δώρο να πάει χαμένο. Η ομάδα του Πελεγκρίνι έδειξε από νωρίς στις Καρακάξες ποιος είναι το αφεντικό, καθάρισε την υπόθεση τρεις βαθμοί από το πρώτο τέταρτο και μπορούσε να κάνει συντήρηση από τη στιγμή που την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Μπαρτσελόνα για τους «16» του Champions League.

Τις 11 σερί νίκες σε βάρος της Νιούκαστλ έφτασε η Σίτι στην Premier League, ενώ ο Αγουέρο έπιασε τον Ντιέγο Κόστα στην κορυφή των σκόρερ (17).Στο πρώτο λεπτό ο Ανίτα έκανε πέναλτι στον Τζέκο και ο Αγουέρο από τη βούλα το 1-0 πετυχαίνοντας στο 1:12 το πιο γρήγορο γκολ από τα 11 βήματα για την Σίτι επί εποχής PL. Για τον Αργεντινό ήταν το 5ο του στην Νιούκαστλ σε 7 ματς. Δέκα λεπτά αργότερα ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε. Ο Τζέκο είδε την κίνηση του Νασρί μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος αφού έκανε ωραίο κοντρόλ αποφεύγοντας έναν αντίπαλο, τελείωσε τη φάση με αριστερό στο παραθυράκι (2-0). Στο 20' ο Κουν είχε σουτ άουτ αφού ο Ζαμπαλέτα άφησε ωραία τη μπάλα κάτω από τα πόδια του και στο επόμενο λεπτό έγινε το 3-0 μετά την εξαιρετική μπαλιά του Σίλβα στον Τζέκο, ο οποίος κατέβασε σεμιναριακά με το στήθος και εκτέλεσε με το αριστερό (3-0).Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με φουλ δράση. Στο 47' ο Χαρτ έδειξε φοβερά αντανακλαστικά και απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό αριστερό του Παπίς Σισέ και στη συνέχεια η Σίτι έβαλε δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 51' Αγουέρο-Τζέκο-Σίλβα έκρυψαν το τόπι και ο Ισπανός με ωραίο πλασέ έκανε το 4-0 και στο 53' μετά τη μπαλιά του Τουρέ στον Αγουέρο, ο τελευταίος έστρωσε στον Σίλβα και εκείνος με διαγώνιο σουτ το 5-0. Στο 60' ο Πελεγκρίνι έβγαλε Αγουέρο-Σίλβα και έβαλε Νάβας-Μπονί και ο Ιβοριανός επιθετικός βρέθηκε στο 76' κοντά στο πρώτο του γκολ ως Πολίτης αλλά έχασε στο τετ α τετ από τον Κρουλ. Καλές στιγμές είχαν επίσης, Τζέκο (67') και Κολάροφ (82') αλλά το 5-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Σίτι να σβήνει ουσιαστικά τη μηχανή της στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.