«Πάτησε» τη Μακάμπι και την… κορυφή η Εφές!

Στις νίκες επέστρεψε η Αναντολού Εφές, η οποία πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε άνετα 99-79 της «λαβωμένης» Μακάμπι Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να μείνει στην κορυφή (13-3).

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (17-17) και την Εφές να… απομακρύνεται στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Κλειστό εξακολουθούσε να ήταν το ματς και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη Μακάμπι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (34-36), μέχρι το 17’. Από εκείνο

το σημείο και έπειτα, ο Μπομπουά πήρε… φωτιά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο +10 (48-38), με το τρίποντο του Ζούσμαν να διαμορφώνει το 48-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο δυνατά μπήκε η Εφές και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μίτσιτς και Σίμον να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +22 (68-46), στο 25’. Έκτοτε, η ομάδα του Αταμάν είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με αυτή την απόσταση (80-58). Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τους Τούρκους να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 99-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79

Πηγή: sport-fm.gr